Sindikat pravosuđa Srbije smatra da država mnogo novca izdvaja kako bi platila advokate za službene odbrane, a Ministarstvu pravde predlaže da odredi posebnu tarifu za njihov rad.

Oni u današnjem saopštenju pojašnjavaju da je reč o besplatnim advokatima za okrivljene koji nemaju novca da angažuju advokata, iako je on u postupku obavezan, pa ih država dodeljuje okrivljenima.

"Oni jesu besplatni za okrivljene ali nisu za neokrivljene građane, jer ih država plaća novcem poreskih obveznika", navodi se u saopštenju.

Svoje usluge, objašnjavaju, advokati naplaćuju na osnovu Tarife o nagradama i naknadama troškova za rad advokata, a tarifu donosi Upravni odbor Advokatske komore.

Primera radi, "besplatni advokat" za jedno saslušanje okrivljenog, u zavisnosti od kategorije krivičnog dela, naplati iznos od 18.000 do 31.500 dinara u pretkrivičnom postupku, dok za pisanje žalbe naplati iznos od 33.000 do 120.000 dinara, za državu je cena manja za 50 odsto.

"Advokat može i dozvoljeno mu je, a sve kako bi umanjio odgovornost svog klijenta da u njegovo ime govori neistine, podmeće lažne svedoke i odugovlači postupak, što više saslušanja i odlaganja, više i novca, dok posebna odgovornost leži na sudiji, koji vodi ceo postupak i tu je u ime države. Iste ove države kod koje je advokatura na ceni, a pravosuđe na rasprodaji", zaključuju u saopštenju.