• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužite turističku agenciju za prevaru

Smeštaj u hotelu je bio loš, hrana neukusna, čarter let je kasnio. S obzirom na to da vam je dugo čekano letovanje potpuno upropašćeno, najmanje što možete da uradite je da tražite obeštećenje, prenosi "Blic".

Smeštaj u hotelu je bio loš, hrana neukusna, čarter let je kasnio. S obzirom na to da vam je dugo čekano letovanje potpuno upropašćeno, najmanje što možete da uradite je da tražite obeštećenje, prenosi "Blic".

U turističkoj inspekciji kažu da to i nije tako teško, kao što možda na prvi pogled izgleda. Prvi korak je da se obratite turističkoj agenciji i to u roku od osam dana od dana završetka putovanja.

"Agencija je dužna da putniku vrati novac za neizvršenu uslugu u roku od 15 dana od dana podnošenja reklamacije", objašnjava turistički inspektor Brankica Bajat.

Drugi korak sledi ako putnik smatra da se agencija nije pridržavala programa putovanja, a nije mu u roku vratila novac. U tom slučaju, može se turističkoj inspekciji podneti prijava protiv agencije.

"Nažalost, turistička inspekcija nema propisan mehanizam donošenja rešenja da agencija putniku vrati novac, već se u ovim slučajevima primenjuje medijacija, odnosno pregovori. Zakon o turizmu iz 2005. daje mogućnost da se postigne dogovor izmedju agencije i putnika o povraćaju novca u iznosu koji je srazmeran neizvršenim uslugama", kaže Brankica Bajat.

Princip medijacije prošle godine pomogao je da se na ovaj način reši 143 slučaja i putnicima je ukupno vraćeno 4.280.547 dinara. Medjutim, ukoliko se medijacijom ne dodje do dogovora, sledi treći korak je da turistički inspektor podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka pred sudom.

Spor sa turističkom agencijom putnik može da reši i u Udruženju turističkih agencija „Juta“.

Direktor tog udruženja Rade Stanković kaže da i u tom slučaju putnik mora da se žali agenciji u roku od osam dana po završetku putovanja.

"Ako je putnik nezadovoljan rešenjem agencije, može se obratiti arbitražnoj komisiji „Jute“, čije odluke obavezuju sve turističke agencije koje su članice. Turista i agencija na početku arbitražnog spora uplaćuju po 1.500 dinara. Članovi arbitražnog veća su neutralni i putnik sam može da bira četiri od deset članova komisije. Ukoliko turistička agencija ne izvrši donetu odluku, automatski se isključuje iz „Jute“, a na našem sajtu i u medijima se objavljuje čime je to prouzrokovano", objašnjava Stanković.

I na kraju, ukoliko putnici nisu zadovoljni nijednom odlukom, uvek se mogu obratiti sudu da potraže zaštitu svojih prava.

Turističkoj inspekciji se možete žaliti zbog sledećeg:

Opravdane žalbe putnika su one koje se odnose na neispunjavanje programa putovanja koje je putnik platio.

Program putovanja mora da sadrži mesto i datum početka putovanja, podatke o vrsti prevoza i karakteristike prevoznog sredstva, o vrsti i lokaciji smeštaja, kategoriju prema važećim propisima zemlje u kojoj se objekat nalazi, vrsti i načinu posluživanja obroka.

Ukoliko se dogodi da za putnika na licu mesta nema smeštaja, agencija je dužna da nadje drugi smeštaj u istoj ili višoj, ali nikako nižoj kategoriji hotela.

Telefon na koji se gradjani mogu žaliti inspekciji je 011/3139-686 od 8.30 do 16.30.

U slučaju kašnjenja čarter letova, putnik bi trebalo prvo da se žali turističkoj agenciji, zatim turističkoj inspekciji, ali ne i avio-kompaniji, budući da je organizator putovanja odgovoran zbog toga što nije ispunjen program putovanja.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image