• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Živa zabranjena u mernim instrumentima

Evropski parlament je odobrio zakon kojim se zabranjuje upotreba žive u toplomerima i ostalim mernim uredjajima u Evropskoj Uniji, kako bi se zaštitili prirodna sredina i zdravlje ljudi. Članice EU su taj zakon već odobrile, podseća agencija AP.

Evropski parlament je odobrio zakon kojim se zabranjuje upotreba žive u toplomerima i ostalim mernim uredjajima u Evropskoj Uniji, kako bi se zaštitili prirodna sredina i zdravlje ljudi. Članice EU su taj zakon već odobrile, podseća agencija AP.

Ovaj veoma toksičan metal, tečan na sobnoj temperaturi, koristi se u toplomerima, termometrima, manometrima (uredjajima za merenje pritiska) i ostalim mernim instrumentima već nekoliko stotina godina.

Bezbednije alternative, bez žive, postoje za gotovo sve instrumente koje pokriva ova zabrana, ističe se u saopštenju Parlamenta, izdatom u utorak.

Živa je zabranjena u proizvodnji novih instrumetata, dok postojeći mogu i dalje da se koriste i popravljaju, a oni koji su klasifikovani kao "antikni" (stariji od pedeset godina) moći će i da se uvoze, kupuju i prodaju.

EU je najveći svetski izvoznik žive, metala koji se polako potiskuje iz industrijskie proizvodnje. Vlade zemalja članica EU dogovorile su se u junu da od 2011. Unija prestane da izvozi živu.

Trovanje živom može da bude fatalno, a čak i male količine mogu da oštete nervni sistem. Povećan sadržaj žive u organizmudovodi se u vezi sa nesposobnošću učenja i zaostajanjem u razvoju kod dece, a kod odraslih sa oštećenjem srca, nervnog sitema i bubrega.

Tragovi žive mogu se danas naći u gotovo svakoj ribi i ljuskaru. Industrijskim zagadjenjem došlo je do akumulacije žive u rečnim tokovima i okeanima u otrovnijoj formi metil žive, koja kroz krv može da dodje do posteljice, što predstavlja rizik kako za trudnicu, tako i za plod.

Nastojanje da se korišćenje ovog metala i dalje dozvoli u proizvodnji baromnetara naišlo je na protivljenje nekih clanica EU pa je nadjeno kompromisno rešenje da se proizvodjačima ovih instrumenata ostave još dve godine da počnu da koriste neki drugi materijal.

Procenjuje se da se oko 80 do 90 odsto žive u svetu koristi za toplomere za upotrebu u domaćinstvu.
Komesar za industriju EU Ginter Ferhojgen kaže da će novi zakon ubrzo stupiti na snagu i da će se time emisija žive u EU smanjiti za 33 tone godišnje.

Ima, medjutim,bojazni da bi na kraći, pa čak i srednji rok emisija žive mogla i da se poveća, s obzirom da se može očekivati nepažljivo odbacivanje instrumenata koji je sadrže.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image