• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Finansiranje Univerziteta regulisati ugovorom

Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević izjavio je da će akreditacija 31 fakulteta u sastavu tog Univerziteta trajati dve godine.

Rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević izjavio je da će akreditacija 31 fakulteta u sastavu tog Univerziteta trajati dve godine.

"Akreditacija fakulteta će se vršiti po grupacijama nauka. Društvreni fakulteti su složeniji problem, kao i medicina, dok će biti lakše sa tehničkim fakultetima i fakultetima prirodnih nauka", kazao je Kovačević u intervjuu agenciji Beta.

On je naveo da je u toku izrada plana za akreditaciju, kako bi se odredilo kojim redosledom će se ona sprovoditi.

"Ako neki fakultet ne prodje akreditaciju, neće moći pet godina da upiše studente. Neće biti ukinut fakultet, ali će biti ukinut program, smer, profil ili specijalizacija", naveo je Kovačević, dodajući da će fakulteti imati pravo na žalbu Nacionalnom savetu.

Rektor je ukazao da Akreditaciona komisija, koja ima medjunarodni sertifikat, treba da oceni da li su standardi ispunjeni, kakva je kvalifikaciona struktura i broj zaposlenih, potreban broj časova i prostor po studentu.

Kovačević je takodje ukazao na probleme sa finansiranjem Univerziteta.

Zakon predvidja da se svake godine potpisuje ugovor izmedju Univerziteta i države, kojim se definišu realni godišnji troškovi te ustanove, a postoji i Uredba o finansiranju Univerziteta iz 2005. godine, koja mora da se menja zbog akreditacije fakulteta.

"Uredba nije idealna, ali kada bi se poštovala, problem finansiranja Univerziteta bi, donekle, bio rešen. Ispostavilo se da su neki fakulteti dobijali samo 30 odsto realnih sredstava za materijalne troškove", kazao je rektor, dodajući da se "većina fakulteta bavi samo obrazovanjem i istraživačkim radom".

"Razumem da je budžet uvek nategnut, ali nema dobre škole koja je siromašna", kazao je Kovačević.

Govoreći o Bolonjskom procesu u Srbiji, Kovačević je ocenio da situacija nije ista ni na fakultetima u okviru jednog Univerziteta.

"Neki su počeli da rade ranije, pa su studenti još pre četiri godine počeli da rade po novom programu, iako to po zakonu nije bilo obavezujuće. Školovanje po bolonjskom procesu postalo je obavezno tek ove školske godine", objasnio je Kovačević.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image