• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sindikati traže ocenu ustavnosti solidarnog poreza

Izvor Tanjug

Sindikati obrazovanja, zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti i visokom obrazovanju traže od Ustavnog suda Srbije ocenu ustavnosti zakona kojim je "solidarni porez" propisan.

Sindikati traže i da Ministarstvo finansija izmeni Pravilnik o primeni poreza na plate veće od 60.000 dinara a, mesec dana nakon početka naplate "solidarnog poreza", upućena je inicijativa za ocenu ustavnosti zakona Ustavnom sudu.

Isti izahtev će takođe ovih dana uputiti i Sindikat obrazovanja Srbije, najavili su danas predstavnici sindikata na konferenciji za medije.

Zakon koji propisuje oporezivanje zaposlenih u javnom sektoru sa platom većom od 60.000 dinara ne pravi velike uštede a diskriminiše zaposlene, ocenio je predsednik Sindikata zdravstva Zoran Savić i naveo da zaposleni u privatnom sektoru navodno primaju manje plate, a javna je tajna da većina privatnih poslodavaca u Srbiji prijavljuje minimalac a ostatak plate radnicima daje "na ruke".

On je rekao, da ukoliko je država želela da zaista primeni "solidarni porez", onda je to trebalo da se primeni na sve zaposlene, i u javnom i u privatnom sektoru, ali u manjem procentu od onog koji je sada propisan.

Pravilnikom o primeni "solidarnog poreza" propisano je da se ne oporezuju mesečne plate, već zbir neto zarade i drugih primanja isplaćenih u mesecu, istakao je Savić.

Takav pravilnik o umanjenju neto prihoda predstavlja "legalizaciju pljačke" čak i zaposlenih sa najnižim primanjima, jer je dovoljno da država uplati nekoliko minimalaca ili naknada za bolovanje koja kasne i potpuno legalno naplati ovaj porez, rekao je Savić.

"Da li se uvođenjem solidarnog poreza trudnicama i porodiljama borimo protiv bele kuge? Nakaradnim propisima biće dodatno kažnjavani svi zaposleni koji neredovno primaju zaradu, ukoliko zaostale zarede prime u istom mesecu", naveo je on.

Država će na platama profesora fakulteta uštedeti oko 720 miliona dinara, a pri tom pušta više od 300.000 ljudi koji deluju u sivoj ekonomiji da ne plaćaju ni poreze ni doprinose, što po najskromnijoj računici iznosi 200 milijardi dinara gubitka prihoda za državnu kasu, rekao je predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović.

"Sve to smo više puta ukazivali ministru finansija Lazaru Krstiću, kao i resornom ministru Tomislavu Jovanoviću, ali oni mudro ćute", naveo je Pavlović i podsetio da je "solidarni porez" kratkotrajno uveden u Crnoj Gori i Hrvatskoj, ali su u tim zemljama bili oporezovani svi zaposleni sa primanjima iznad prosečne zarade ali u rasponu od 0,5 odsto do pet procenata.

Predstavnik Sidnikata visokog obrazovanja Dejan Micković podvukao je da su i profesori univerziteta veoma nezadovoljni zbog naplate tog poreza, navodeći da je odluka o solidarnom porezu otišla u suprotvnom smeru od očekivanog.

Prema njegovim rečima primenom zakona kojim se oporezuju zarade veće od 60.000 ne samo da su smanjene plate profesorima, već je u potpunosti narušen i odnos koeficijenta zarada u visokoškolskim ustanovama.

Sindikati, kako je napomenuto, ne isključuju mogućnost raznih oblika protesta, ukoliko se ovaj problem uskoro ne reši.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Милан

Па овако. Када би држава водила одговорну социјалну политику, не бих имао ништа против да се зараде "уједначе" - што би значило да не може распон плата правника или рачуновође у државном сектору да се креће од 30.000 до 300.000 динара. Али када знам да неко од плате од 80.000 или 100.000 издржава вишечлане породице без икакве подршке државе онда је ова мера неоправдана. Све ово може да се регулише другим механизмима само што то политичарима не одговара. Овај закон не опорезује функционере (на свим нивоима) који врше 5-6 функција са зарадом од 60.000 за сваку функцију

Crni

Sta se sad bunimo pa trebaju pare za nepotrebne izbore i da imaju sta da opljackaju.

special image