"Posle gladovanja od godinu dana rešili smo da proglasimo generalni štrajk i zauzmemo fabriku iz koje ćemo izlaziti povremeno, na proteste ispred opštine", kazao je predsednik organizacije Samostalnog sindikata Saša Milenković.

Od ukupno 120, u štrajku je 70 radnika, koji su prethodno, na kratko blokirali magistralni put Leskovac-Vlasotince, u prisustvu policajaca.

"Pored isplate zarada i povezivanje radnog staža, tražimo i da se ponovo pokrene proizvodnja jer potražnja za našim proizvodima je velika", istakao je Milenković.

Većinski vlansik "Intereleminda", u kome su se proizvodili pocinkovani lim i građevinski izolacioni "sendvič" paneli, je Valentin Zaharijev iz Bugarske.

"Zaharijev je u decembru prošle godine prihvatio naše predloge da uvede fabriku u stečaj i istovremeno izvrši reorganizaciju i zadrži deo radnika. Posle toga se više nije javio", izjavio je za agenciju Beta pomoćnik gradonačelnika Gojko Veličković.

Fabrika je prestala sa radom maja prošle godine, a pre tri meseca je isključena struja, pa malobrojno obezbedenje nije u stanju da sačuva imovinu od lopova.

"Fabrika se čerupa. Nestale su ogromne zalihe lima i panela, a lopovi noću odnose sve što im se nađe na putu", ispričali su radnici.

Procene su da Zaharijev duguje leskovačkim radnicima oko milion evra, nekima i po 25.000 evra.