• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd: Pacijent pretukao lekara

Izvor mondo.rs

Pacijent pretukao lekara Instituta "Banjica". Incident se, posle kraćeg dijaloga, dogodio ispred lekarske ordinacije.

Zbog napada razjarenog pacijenta, Boris Gluščević, lekar Ortopedske klinike na "Banjici", zadobio je hematom na glavi iznad levog uha.

"Bio sam leđima okrenut pacijentu i zadobio jak udarac u glavu. Nisam znao šta se desilo, čime sam udaren, da li pesnicom ili je to bio neki tup predmet. Okrenuo sam se, a onda me je drugi čovek, njegov pratilac, uhvatio oko struka i tu smo se zateturali i pali", rekao je za RTS doktor Gluščević.

Incident se, posle kraćeg dijaloga, dogodio jutros oko pola osam ispred lekarske ordinacije.

Doktor kaže da pacijent nije imao zakazan pregled i da je tražio da mu se promeni stepen telesne povrede koju je ranije zadobio.

"Predložio sam mu da ode u našu pravnu službu da vidimo šta može da se uradi, i završio razgovor. Ja sam se okrenuo i onda se sve to desilo", ispričao je doktor Gluščević.

Zbog učestalih napada, Lekarska komora Srbije je nekoliko puta tražila od Ministarstva zdravlja da se lekarima prizna status službenog lica, ali je odgovor uvek bio negativan jer, kako ističu, onda bi trebalo menjati Krivični zakonik.

"Mi zahtevamo da lekari budu službena lica, pripremamo zakon o lekarskoj delatnosti gde će to stajati u preambuli jer je Krivičnim zakonikom već definisano ko je sve službeno lice, kao što su tužioci i sudije", rekla je Tatjana Radosavljević, direktor Lekarske komore Srbije.

Prema njenim rečima, godišnje se preko medija objavi desetak slučajeva nasilja, ali je ono mnogo veće.

Lekari su zaštićeni u Izraelu, a status službenog lica imaju u Danskoj i Finskoj. U Velikoj Britaniji, ako pacijent izazove incident, zabranjuje mu se lečenje u toj ustanovi. Kroz Urgentni centar dnevno prođe od 800 do 1.000 pacijenata. Dešava se da pacijenti duže čekaju na pregled što je, kako ističu zaposleni, često povod za incident.

"Često se dešava da su pacijenti nervozni i da se grubim rečima obraćaju našem osoblju, a više puta su i nasrnuli na njih", rekao je hirurg Dušan Jovanović, zamenik direktora Urgentnog centra u Beogradu.

Pre četiri godine, fizički je napadnuta doktorka KCS dok je bila u sali za reanimaciju, a zadobila je prelome nosa i čašice kolena. Tada je pretučena je ekipa Hitne pomoći u Zemunu.

Tagovi

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

92

80posto lekara specijalista prima platu od drzave a onda ode na bolovanje i privatno u svojoj ili nekoj drugoj poliklinici primaju pacijente koje su iz bolnice zbog Nemogucnosti odbili da prime.I oni da dobju jos privilegija pa stvarno bi bilo previse.Nekazem ima i savesnih lekara ali vrlo malo....

Милан

Захтевам да пацијенти добију статус "службеног лица".

Rade

Mojoj ženi je doktorka prepisala norfloxacin (uricin) za urinarnu infekciju a da joj pre toga nije izmerila pritisak (inače moja žena ima nizak pritisak). Tek juče, 2 dana po početku terapije, moja žena se osećala loše, imala je problema sa srcem koji do sada nije imala, bila je ošamućena i mnogo joj se spavalo, noću je imala čvrst san jedva se ujutru probudila. Inače taj lek ima takvo dejstvo na organizam a tek danas smo saznali da svaki lek koji pored imena ima crveni trougao, uspavljuje i spušta krvni pritisak. I šta ja sad da radim? Nije na meni da nasrćem na doktorku a nije ni njeno da se tako igra.

special image