• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tropske vrućine u Srbiji odnele prvu žrtvu

Vreli talas koji je zahvatio Srbiju uzeo je svoju prvu žrtvu - jedan Beogradjanin doživeo je moždani udar zbog pregrevanja, kažu u Hitnoj pomoći, a prenosi "Blic".

Vreli talas koji je zahvatio Srbiju uzeo je svoju prvu žrtvu - jedan Beogradjanin u utorak je doživeo moždani udar zbog pregrevanja, kažu u Hitnoj pomoći, a prenosi "Blic".

Do smrti je došlo na obali Savskog jezera, a nesrećni čovek je imao samo 39 godina.

Telefoni Hitne pomoći ni u sredu nisu prestajali da zvone, kako danju, tako i noću.

Ljudi su padali po ulicama, u poštama, u gradskom prevozu, u stanovima i parkovima.

Ipak, u Ministarstvu zdravlja kažu da Vladi Srbije neće preporučiti uvodjenje vanrednih mera.

Povodom ekstremnih vremenskih uslova do sada su se od predstavnika vlasti oglasili samo ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić i vojvodjanski sekretarijat za rad.

Ljajić je kazao da će njegovo ministarstvo zbog velikih vrućina od poslodavaca tražiti striktnu primenu Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu.

Ljajić je agenciji Beta rekao da to znači da su poslodavci dužni da pod ovakvim uslovima primene sve preventivne organizacione, tehničke i medicinske i druge mere zaštite na radu koje podrazumevaju i preraspodelu radnog vremena.

On je kazao da su visokim temperaturama veoma pogodjeni poljoprivredni i gradjevinski radnici i da će se zbog toga privremeno obustavljati rad na gradilištima.

Kako je naveo, radnik na gradilištu ne bi smeo da radi na 40 stepeni Celzijusovih.

Ljajić je kazao da će biti pojačan inspekcijski nadzor i da će on u četvrtak sa inspektorima ići u kontrolu nekih gradilišta.

Ministar rada i socijalne politike je napomenuo da su kazne za poslodavce koji ne primenjuju odredbe o preventivnim merama od 800 do milion dinara.

I pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova preporučio je poslodavcima u Vojvodini da preduzmu mere zaštite zdravlja zaposlenih u uslovima ekstremno visokih temperatura.

U preporuci se navodi da hronične bolesnike i zaposlene koji imaju lekarsko uverenje o štetnosti izlaganja visokim temperaturama treba osloboditi rada u periodu od 11 do 16 časova, uz mogućnost nadoknade rada u drugom terminu.

Preporučeno je i da se u gradjevinskim poslovima, livnicama i radnim mestima pod posebno teškim uslovima rada, uvede preraspodela radnog vremena koja će omogućiti prekid rada ili kraći boravak radnika na ekstremno visokim temperaturama.

Takodje se poslodavcima preporučuje i da, u skladu sa propisima, na godišnji odmor upute zaposlene koji nisu neophodni za proces rada.

Prema prognozama, do ponedeljka 23. jula na teritoriji Srbije zadržaće se sunčano i veoma toplo vreme sa ekstremno visokim temperaturama koje će dostizati vrednosti znatno iznad proseka za ovo doba godine.

Stručnjaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda (HZM) za većinu mesta i gradova najavljuju jutarnje temperature od 18 do 25 stepeni, dok će najviše dnevne temperature biti izmedju 38 i 43 stepena.

I na području Beograda biće ekstremno toplo sa jutarnjom temperaturom od 24 do 28, i maksimalnom dnevnom oko 40 stepeni.

Poseban režim rada u Zastavi, Rafineriji i vrtićima

Srbija još uvek nema zakon o elementarnim nepogodama, tako da su neke firme i ustanove pre preporuke ministra samoinicijativno uvele mere koje smatraju adekvatnim, a Savez samostalnih sindikata Srbije zatražio je u sredu da, zbog ekstremno visokih temparatura, vlada Srbije hitno usvoji mere za skraćivanje ili preraspodelu radnog vremena.

U beogradskim vrtićima se zbog velikih vrućina i povećanog rizika od infekcija primenjuju posebne mere, koje podrazumevaju oštriju kontrolu higijene prilikom pripreme hrane i potpuno isključivanje namirnica mlečnog porekla iz upotrbe.

Zaposleni u vrtićima roditeljima savetuju da decu u obdaništa dovode što je moguće ranije.

U Kragujevcu je u podne izmereno 37 stepeni, tako da se u fabrici "Zastava automobili" zbog visokih temperatura od srede radi do 13 časova, a novo radno vreme važi za sve zaposlene osim onih koji rade u finansijama, marketingu i neophodnim službama fabrike

I Rafinerija u Pančevu uvela je specijalni režim rada, tako da se proces prerade nafte obavlja uglavnom noću.

Žega i u okruženju

Podgorici je u sredu oko 16 časova izmerena temperatura vazduha u hladu od 43,2 stepena, što je najveća temperatura ikada zabeležena u Crnoj Gori.

Do sada je najtopliji dan u Crnoj Gori bio 19. avgust 2003. godine, kada je u Podgorici izmereno 42,2 stepena.

I u ostalim mestima u Crnoj Gori zabeležene su rekordne temperature, a jedino je u Žabljaku bilo za nijansu ispod 30 stepeni.

Tropska vrućina zahvatila je i Bosnu i Hercegovinu (BiH) gde je temperatura u sredu dostigla 40 stepeni Celzijusa, koliko je bilo u Trebinju i Mostaru.

Zbog visokih temperatura otežan je i saobraćaj na putevima u BiH, tako da se na vozače apeluje da ne putuju tokom dana.

Saveti

Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" savetuju gradjanima da uzimaju što više tečnosti. Najbolji izbor su obična, negazirana i umereno hladna voda, mleko i voćni sokovi, dok kofeinske napitke i alkohol treba izbegavati.

Klima uredjaje trebalo bi podesiti tako da razlika u temperaturi izmedju spoljne i sredine u kojoj se boravi ne bude veća od deset stepeni.

Gradjani bi trebalo da izbegavaju fizičke napore i dugo hodanje, kao i da u periodu od 10 do 17 sati ne izlaze na ulicu.

Aktuelni podaci, prognoze, upozorenja i najave mogu redovno da se prate na sajtu Hidrometeorološkog Zavoda Srbije www.hidmet.sr.gov.yu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image