On je na konferenciji "Nacionalizacija, konfiskacija, restitucija - istorijska, pravna, ekonomska i politička pitanja" rekao da je donošenje tog zakona o vraćanju imovine koja je pripadala Jevrejima poslednja zakonska pretpostavka za završetak restitucije.

"Sve zemlje kojima se dogodio Holokaust su na neki način, bolji ili gori, rešile to pitanje posebnim zakonima zbog specifičnisti položaja jevrejske zajednice i njihovog istorijsjkog stradanja u Drugom svetskom ratu", rekao je Sekulić.

Napomenuo je da su rešenja koja su primenile evropske zemlje najčešće bila vraćanje imovine fondovima koje je bi formirala lokalna jevrejska zajednica, svetske organizacije i država.

"Naravno, Srbija će imati svoje specifično rešenje, ali otprilike okvir je taj. Da se formira entitet, kojim upravlja pre svega jevrejska zajednica, država i eventualno neko iz svetske jevrejske zajednice. To je sve pitanje političkog dogovora", rekao je Sekulić.

Kako je naveo, 90 odsto jevrejske zajednice u Srbiji je uništeno tokom Drugog svetskog rata, a neodvojivi deo procesa uništavanja Jevreja bila je pljačka njihove imovine.

"Nama je danas, Božjim priviđenjem, palo u zadatak da nešto -naravno nemoguće je ispraviti sve - od te nepravde i da neke posledice tog zločina možda saniramo i otklonimo", rekao je Sekulić.

Prema njegovim rečima, dokumenuti, koja će biti izloženi u postupku restitucije jevrejske imovine u Srbiji će jasno pokazati da je taj proces bio formalizovan donošenjem zakona, uredbi kojim je cela jedna zajednica stavljena van zakona i kojoj je zabranjeno da živi.

Sekulić je rekao da će načcin restitucije biti pre svega u interesu jevrejske zajednice, ali i da srpsko drušvo shvati sve istorijske okolnosti koje su dovele do Holokausta.

"Nadam se da ćemo na kraju tog procesa imati vraćenu imovinu i bolje edukovano društvo, a dokumeta koja budemo izneli će služiti za to da se to zlo nikad više ne ponovi", rekao je direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.

Ambasadori Izraela Josef Levi najavio je da će ta država pratiti donošnje zakona koji rešava pitanje imovine koja je Jevrejima oduzeta kao posledica Holokausta u toku Drugog svetskog rata.

"Pitanje je teško ali to nas ne sprečava da nađemo pravedno rešenje. Izrael ima potpuno poverenje u Srbiju i srpske vlasti da će naći adekvatno rešenje za to pitanje", rekao je izraelski ambasador u Beogradu.

Levi je podsetio da je na području današnje Srbije od 34.000 Jevreja, koliko ih je pre rata tu živelo, u Holokaustu tokom Drugog svetskog rata ubijena 31.000.

Ti ubijeni Jevreji su, kako je istakao, imali svoju imovinu, kuće, radnje, fabrike, sinagoge...

"Dugujemo odgovor na pitanje šta se sa tom imovinom desilo. Nalazimo se ispred moralnog, pravnog, a i filosofskog pitanja", rekao je Levi na početku dvodnevne konferencije "Nacionalizacija, konfiskacija, restitucija - istorijska, pravna, ekonomska i politička pitanja".