• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rad na otvorenom obustaviti od 11 do 16 sati

Vlada Srbije prihvatila je na sednici u četvrtak preporuku Ministarstva rada i socijalne politike o prekidu rada zaposlenih na otvorenom u periodu od 11 do 16 časova.

Vlada Srbije prihvatila je na sednici u četvrtak preporuku Ministarstva rada i socijalne politike o prekidu rada zaposlenih na otvorenom u periodu od 11 do 16 časova.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić kazao je na konferenciji za novinare posle sednice da je vlada odlučila i da uvede celodnevna dežursta inspekcijskih službi, od 8 do 20 sati, u svih 25 regionalnih centara u Srbiji, koji će kontrolisati primenu te odluke.

"Tražićemo od naše inspekcije da poslovdavci poštuju sve odredbe Zakona o radu i Zakona o bezbednosi i zdravlju na radu, posebno kada se radi o radnicima na otvorenom - u gradjevinarstvu i poljoprivredi", kazao je on.

Ljajić je kazao da je na sednici bilo i radikalnih predloga, koji su se odnosili na obustavu rada i zaposlenih u zatvorenom prostoru, ali je istakao da vlada te zahteve pojedinih ministara nije mogla da prihvati, jer za to ne postoji zakonski osnov.

Kako je objasnio, u Srbiji se primenjuje Zakon o sprečavanju posledica elementarnih nepogoda iz 1972. godine, a u kojem su kao nepogode navedene poplave i zemljotresi, ali ne i vrućine.

Ljajić je najavio da će zbog toga vlada početi da radi na zakonu koji bi definisao tu oblast, a da će u medjuvremenu pratiti vremenske prilike i donositi odluke u zavisnosti od toga kolike će temperature biti u narednim danima.

On je objasnio da radikalnije odluke u ovom trenutku nije moguće doneti bez čvrstog konsenzusa sindikata i poslodavaca i naveo da bi u suprotnom, vlada verovatno bila suočena sa zahtevima poslodavaca za nadoknadu štete.

"Doneli smo one mere koje imaju pravni osnov, realnu podlogu, a to su mere preporuka i strogih inspekcijskih nadzora", kazao je Ljajić.

Ljajić je prethodno, tokom posete gradilištu u Ulici Dimitrija Tucovića 146 u Beogradu, podsetio poslodavce da su kazne za nepoštovanje ove preporuke Ministarstva od 800.000 - 1.000.000 dinara.

Preporuka važi za sve poslodavce, objasnila je direktorka republičke Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić Trefalt.

"Bez obzira na vrućine poslodavci su obavezni da ispitaju sve uslove radne okoline. Da utvrde sve fizičke, hemijske i biološke faktore koji nepovoljno utiču na rad, i da prema tim okonostima organizuju posao u skladu sa Zakonom", rekla je Vera Božić Trefalt novinarima tokom obilaska gradilišta.

Ljajić je najavio da će zbog velikih vrućina inspekcija ministarstva nastaviti da obilazi gradilišta i kroz redovne nenajavljene kontrole i na osnovu poziva pravnih i fizičkih lica.


(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image