• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U zgradi na Banovom Brdu tri godine bez struje

Izvor mondo.rs

Više od tri godine Zorica Krstić i njeno troje dece, koji žive u zgradi na Banovom Brdu, zbog spora sa EDB, žive bez struje.

Porodica Krstić sa Banovog brda zbog kamate na kamatu vodi veliku bitku sa EDB. Na dug od 60.000 za potrošene energente, zaračunato im još 70.000 dinara

Frižider imaju, ali nije uključen tri godine, služi kao dekor. Kao i bojler. Kuvaju na gas, a kupaju se tako što greju vodu u šerpi. Tako i otkuvavaju veš, iako im u kupatilu uredno stoji veš-mašina. Bukvalno trče kući sa posla ili iz škole ne bi li uhvatili koji sat prirodnog svetla. A kada sunce zađe - pale sveće, pišu "Novosti".

Ovo je svakodnevica života bez struje više od tri godine Zorice Krstić i njeno troje dece. Iako bi se očekivalo da porodica živi u nekom zabačenom i nerazvijenom selu, njihov stan se nalazi u zgradi na Banovom brdu.

Do problema koji je uzrokovao isključenje električne energije Krstićima došlo je još pre deset godina, kada je preminuo Zoričin suprug.

Svaki šalter drugi iznos

Pritužbe porodice Krstić na rad "Elektrodistribucije Beograd" jesu mnogobrojne. Jedna od osnovnih stavki koja ih muči godinama jeste što nikada ne znaju tačno koliko duguju, a visina duga "skače" u zavisnosti od tumačenja računa šaltreskog službenika. "U Požeškoj je otvoreno pet šaltera EDB. Otišla sam na prvi i rekli su mi da dugujem 193.000 dinara. Nakon pet minuta, na šalteru pored izračunali su mi da treba da dam - 260.000 dinara. Na trećem mi je službenica obračunala još tri hiljade više, da bih konačno došla kod upravnika. On mi je istog dana isporučio račun na čak 312.000 dinara", kaže Zorica Krstić.

"Imali smo dug od oko 255.000 dinara i nakon tragedije ja sam odlučila da iz nekoliko puta izmirim svoja dugovanja za komunalije", priča Zorica.

"Jednom sam uplatila 70.000, a drugi put 56.000 dinara uz stalne manje uplate. Ukupno sam dala 195.000 dinara i redovno izmirivala svoje obaveze za tekuće troškove, što znači da nisam kasnila sa plaćanjem novih računa koji su pristizali svakog meseca. Ipak, EDB mi je, nakon godina i godina preganjanja po sudovima, priznao samo 59.000 dinara, a još me tereti za 190.000. Problem je, zapravo, što su mi tada računali kamate, kojih neće da se odreknu", objašnjava Zorica.

Njeno domaćinstvo jedno je od mnogobrojnih koji već deceniju muku muče zbog zaračunavanja kamate na kamatu. Tako je Zorica za prvi dug za električnu energiju trebalo da plati 60.000 dinara za potrošene energente, ali i čak 70.000 dinara za nagomilanu kamatu!

"Odbila sam da platim tako enormne namete, jer sam se raspitala i shvatila da je to zabranjeno po Zakonu. Ipak, svi moji napori nisu urodili plodom, pa je "Elektrodistribucija Beograd" nastavila po starom. Obraćala sam se zaštitniku građana, koji je istražio da je u mom slučaju došlo do mnogobrojnih povreda zakona, da su računi neusaglašeni i da ne idu u korak sa odlukama suda. Pristajem da izmirim sve svoje obaveze kako bi nam konačno uključili struju, ali ne mogu da priuštim sebi da plaćam i ono što nisam potrošila", objašnjava Krstić.

Još na sudu

Slučaj porodice Krstić je još na sudu, kažu nadležni iz "Elektrodistribucije Beograd". "Ona je već godinu dana isključena sa naše mreže, tako da nam nije korisnik. Čim sud ukaže drugačije, mi ćemo tako i postupiti", navode u ovoj službi.

Dugovi građana za struju uvećani su za 60 do čak 70 odsto, jer je "Elektroprivreda Srbije" zaračunavala kamate na kamatu, što je zabranjeno Zakonom o obligacionim odnosima, tvrdi Jovan Jovanović, predsednik Centra za zaštitu potrošača "Forum".

"Našem udruženju potrošača bilo je potrebno skoro deset godina da dokaže da je naplata zatezne kamate "komfornom metodom" koju primenjuje EPS, nezakonita jer je to zaračunavanje kamate na kamatu što je zabranjeno Zakonom o obligacionim odnosima", kaže Jovanović.

"Ustavni i Vrhovni kasacioni sud potvrdili su da je ovaj vid zaračunavanja kamate nezakonit i primenom ovog pravnog stava dugovi građana za utrošenu energiju bi se smanjili za najmanje 60 odsto", objašnjava on za "Novosti".

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

bojan

Hotel PRESTIZ dugovao 6 mil. rsd i oprostili mu a sad ponovo duguje 2.5 mil. rsd i opet ce mu oprostiti ....zasto? Srbi sa Kosova su u EDB-u ....PECANCI

special image