• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi plan odbrane Srbije u slučaju rata

Izvor mondo.rs

Posle više od dve decenije, Srbija dobila novi plan odbrane zemlje u slučaju rata. Svako važno preduzeće dobilo je ulogu u pružanju pomoći jedinicama.

Zadatak da proizvode ili pružaju usluge i u slučaju ratnog ili vanrednog stanja ima 1.200 privrednih društava u Srbiji. U slučaju da oružje progovori, njihov zadatak će biti snabdevanje određene vojne jedinice, policije ili drugog subjekta odbrane, pišu "Novosti".

Ovo rešenje među najvažnijim je stavkama u Planu odbrane Srbije, koji je u primeni od ove godine. Ovaj dokument temelj je odbrane zemlje, kojim su podeljena zaduženja svim faktorima značajnim za bezbednost.

Šta je u evidenciji

U evidenciji Ministarstva odbrane nalazi se i više od 50.000 pokretnih stvari u posedu građana, koje u slučaju rata mogu da budu mobilisane. Ratni raspored, pored vojnih obveznika, imaju i automobili, kamioni, građevinske mašine, avioni...

Novi plan, posle više do dve decenije zamenio je prethodni, koji je odgovorao tadašnjoj državi i vojsci, a na njegovom pisanju vojni stručnjaci radili su više od tri godine.

"Ovog puta opredelili smo se za decentralizovani model snabdevanja jedinica i ostalih subjekata odbrane. Nekada je sve to dirigovalo Ministarstvo odbrane, dok će ubuduće svako preduzeće imati sopstveni plan snabdevanja ili pružanja pomoći određenom subjektu odbrane", objašnjavaju u Ministarstvu odbrane.

Prosto, određeni proizvođač hrane planom odbrane dobio je zadatak da vojsci, policiji, opštini ili drugoj formaciji dostavi određenu količinu namirnica u definisanom broju ratnih dana.

Da bi preduzeće moglo da ispuni obavezu dužno je da se dobro pripremi, obezbedi proizvodnju koju je prijavilo Ministarstvu odbrane i stvara zalihe. Zadatke o postupanju u slučaju paljenja sirena dobili su i državni organi, koji će biti odgovorni za reagovanje preduzeća za koja su nadležni.

Ovaj dokument pod krov je stavio vojnu, radnu i materijalnu obevezu građana Srbije, ali i državnih organa i preduzeća. U vojnim spiskovima zabeležena su imena čak 1,7 miliona građana koji kao rezervni sastav u slučaju rata mogu da obuku uniformu.

Vaš kamion može biti vojni

Za popunu jedinica Vojske Srbije, od građana mogu biti oduzeti automobili, kamioni, građevinske mašine, čamci, barže i brodovi, letililice, pumpe za gorivo, štamparije, ali i konji i goveda sa zapregama i kolima. Podatke o broju i tipu tih sredstava Ministarstvo odbrane dobija od MUP-a, Direktorata za civilni avio-saobračaj, lučkih kapetanija...

Polovina od popisanih sredstava raspoređeno je u ratne jedinice i pozadinu, dok je ostatak - u rezervi.

Prema važećem zakonu, pod ratnu komandu mogu da dođu i specijalna vozila, uređaji veze, pumpe za vodu, kao i oprema za snimanje...

Obavezu da imovinu stave na raspolaganje imaju i vlasnici luka i pristaništa, aerodroma, hangara, skladišta, radionica, stanica za punjenje boca kiseonikom i plinom... Za neodazivanje vojnim organima zakon za građane predviđa novčanu kaznu do 40.000 dinara, dok preduzeća mogu da budu oglobljena i do 450.000 dinara, pišu "Novosti".

Tagovi

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Toma

Dodjite po sdo i kud koji u prvu kafanu na šenlučenje.

jagodica

Koja preduzeća? JKP?

Grunf

Znači da pokrenem kurblu za mašinu

special image