• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Štrajk u Institutu, traže 17 plata

Izvor Tanjug

Deo zaposlenih u Institutu "Kirilo Savić" drugi dan je u štrajku jer u toj ustanovi nisu dobili 17 plata.

Oni traže i smenu generalnog direktora Miroljuba Jevtića koji je trenutno u inostranstvu, pa pregovori o zahtevima štrajkača ne mogu da počnu do njegovog povratka.

Prema rečima zamenika generalnog direktora Miloša Jelića, generalni direktor je u Iraku na ugovaranju poslova koji treba da dovedu do resenja problema u Institutu.

Kako je rekao, jutros su predstavnici rukovodstva Instituta sa štrajkačima definisali tehničke uslove za održavanje štrajka, ali saradnici generalnog direktora nemaju ovlašćenje da razgovaraju o zahtevima radnika.

Jelić u izjavi Tanjugu tvrdi da među štrajkačima nema nijednog naučnog radnika i da štrajkuje oko 20 odsto zaposlenih.

On je naveo da se zaposlenima svakog meseca isplaćuje deo zaostalih zarada i da nije tačno da 17 meseci nisu ništa primili.

Predsednik sindikalne organizacije Zoran Martinović Tanjugu je rekao da radnici štrajkuju u holu zgrade u Ulici vojvode Stepe i da ih danas ima više nego juče, na početku štrajka.

"Sve je više hrabrih da iskažu nezadovoljstvo", rekao je Martinović tvrdeći da su zaposleni pod velikim pritiskom da odustanu od štrajka.

Zaposleni koji štrajkuju dolaze na posao u osam sati u ostaju u holu do kraja radnog vremena, do 16 sati.

Martinović je juče na konferenciji za novinare rekao da zaposleni nisu dobili platu od oktobra 2012. godine, a da se državna imovina poslednjih godina sistematski uništava i propada.

Traže hitnu isplatu najmanje dve zarade, kao i smenu generalnog direktora Instituta Jevtića.

U toj naučnoj ustanovi radi oko 150 ljudi, a prema rečima Martinovića Institut je zadužen sa više od 500 miliona dinara.

On tvrdi da nijedan dinar od bilo kog posla ne završi u Institutu.

"Dolaskom Jevtića na mesto generalnog direktora, jula 2009. godine, Institut počinje sistemski da se urušava neodrživim zapošljavanjem, isključivo po partijskoj i rodbinskoj liniji i izvlačenjem novca kroz spoljnu saradnju i razne konsultantske usluge", istakao je juče Martinović i ukazao na nebrigu države za ovaj problem.

Institut je osnovan 1954. godine kao Železnički institut u okviru Generalne direkcije Jugoslovenskih železnica sa ciljem da prati razvoj i primenu nauke u procesu železničkog saobraćaja.

Podržavljen je 2009. godine sa više od 95 odsto državnog kapitala i ostvaruje niz naučnoistraživačkih i razvojnih delatnosti, poput razvoja industrijskih kapaciteta tehno-ekonomskih istraživanja, zaštite čovekove sredine i drugo.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image