On je na samom početku rekao da "nikada ne bi dozvolio sebi da kršenjem zakona nanese štetu svojoj porodici, poljoprivredi i ljudima koji žive od nje".
Bivši ministar poljoprivrede je kazao da je proveo "nevin devet i po meseci u Centralnom zatvoru u Beogradu, u prostoriji od deset kvadrata bez prozora", što mu je "palo teško, kao i njegovoj porodici".
On se zapitao kako pripada organizovanoj kriminalnoj grupi sa više od 40 optuženih kad poznaje samo vlasnika konsultantske kuće Zvonimira Nikezića i još dvojicu optuženih, dok ostale nije ni video.
Dragin je objasnio da je uredba o regresiranju mineralnoj đubriva doneta 2009. godine jednoglasnom odlukom tadašnje Vlade Srbije i da ju je potpisao Ivica Dačić.
Prema njegovim rečima, na sastanku u rezidenciji kod bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića u julu 2009. godine dogovoreno je da država pomogne Azotari Pančevo.
Sastanku su prisustvovali pored njega i Tadića, premijer Mirko Cvetković, direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, Nikezić i Dušan Petrović.
Tada je iznet plan o prodaji mineralnog đubriva koje će proizvoditi Azotara Pančevo.
"Moj cilj je bio da se poveća poljoprivredna proizvodnja u Srbiji, a do toga ćemo doći ako bude postojala i veća potrošnja đubriva. I dalje smatram da je način kako smo subvencionisali poljoprivredu bio odličan", ocenio je Dragin.
On je naveo i da prema izveštaju inspekcijskog nadzora nije bila utvrđena bilo kakva nepravilnost prilikom prodaje regresiranog đubriva.
"Ceo život sam radio za dobro ove zemlje, mislio sam da će ovo biti kruna moje karijere a ne upropašhavanje mene i moje porodice. Ipak, i dalje verujem u pravo, pravdu i mudrost ovog suda", zaključio je Dragin.
Osim Dragina na optuženičkoj klupi je još 41 optuženi, među kojima je i vlasnik konsultantske kuće Zvonimir Nikezić.
Dragin i Nikezić se terete da su osmislili način prodaje regresiranog đubriva preko Azotare i preporučili ljudima iz Azotare da tako vrše prodaju đubriva.
Dragin se tereti za krivično delo zloupotreba službenog položaja za koju je zaprećena kazna do 12 godina zatvora, a Nikezić za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica u podstrekivanju za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.
Suđenje je spojeno po dve optužnice iz maja i septembra prošle godine, tako da je pored Dragina još 42 optuženih.
Prema jednom optuženom zbog bolesti postupak je razdvojen.
Suđenje je otvoreno za javnost, za razliku od pripremnog ročišta koje je održano jesenas.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv Dragina i još 20 optuženih 22. maja 2013. zbog sumnje da su zloupotrebama oštetili Azotaru za oko 25 miliona evra.
U septembru je podignuta još jedna optužnica i na njoj se ne nalazi bivši ministar. Tom optužnicom grupi od 25 optuženih od kojih se troje nalazi i na prvoj optužnici, na teret se stavlja da su Azotaru oštetili za oko 350 miliona dinara, odnosno za oko tri miliona evra.
Prema prvoj optužnici, Dragin i ostali se terete za prodaju regresiranog mineralnog đubriva od jula 2009. do oktobra 2011. godine koja je vršena suprotno uredbama Vlade Srbije.
Dragin je bio devet meseci u pritvoru nakon hapšenja u novembru 2012. posle čega mu je odobren kućni pritvor.
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
"U seriji Sablja je izgovorena velika neistina": Vuk Drašković bez dlake na jeziku, pomenuo i pobunu Crvenih beretki
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"
Navijači Partizana prvi put zviždali svom igraču: Gube strpljenje za njega, evo čije su ime skandirali!