Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Majkl Devenport izjavio je danas, tokom akcije "Imam srce, ne mrzim", da je veoma dobro što Vlada Srbije ima svoju Strategiju za efikasnu borbu protiv diskriminacije i dodao da je na građanima Srbije da se uključe u ovakve akcije i pokažu svima da ne žele da postoji govor mržnje u Srbiji.

On je rekao novinarima da je ova akcija sjajna inicijativa Ministarstva omladine i sporta i dodao da je na mladima da pokažu svima da su protiv svake vrste diskriminacije.

"Veoma je bitno što svi mi kažemo ne govoru mržnje svugde i u svakoj zemlji, ne samo ovde nego i širom Evrope.Pridružio sam se danas ovoj veoma dobroj akciji zbog toga što je borba protiv diskriminacije i govora mržnje jedan veliki i visok prioritet za EU.EU sarađuje sa Vladom Srbije u tome", rekao je Devenport.

Akciju "Imam srce, ne mrzim" organizovao je Nacionalni komitet za borbu protiv govora mržnje sa predstavnicima Vlade Srbije i aktivistima omladinskih nevladinih organizacija povodom početka obeležavanja Evropske nedelje akcije protiv rasizma i diskriminacije u Knez Mihailovoj ulici.

Srbija se ovom akcijom po prvi put zvanično pridružuje manifestacijama koje će se do 28. marta organizovati širom Evrope, pod pokroviteljstvom Kampanje za borbu protiv govora mržnje Saveta Evrope.

I reprezentativci Srbije u hokeju na ledu će tokom predstojećeg svetskog prvenstva u našoj zemlji javno podržati Kampanju protiv govora mržnje.

Ministarstvo omladine i sporta i Nacionalni komitet za borbu protiv govora mržnje koordiniraju Kampanju za borbu protiv govora mržnje.

Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić rekao je da povećanje netolerancije, agresivnosti, nezadovoljtsva nije samo kod nas, već i u celoj Evropi i pozvao sve građane da odgovorno kažu ne svim negativnim stvarima, netoleranciji, diskriminaciji i govoru mržnje.

"Sport je pravi način da edukujemo prvenstveno decu, a onda i sve nas protiv mržnje, protiv netolerancije, protiv diskriminacije.To su pravi primeri koji su neophodni ovom društvu da bi mogli da iskaž emo prave vrednosti za koje se svi zalažemo.Neophodno je stvoriti jaču, energičniju, moderniju Srbiju, da se borimo protiv problema", rekao je on.

Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić rekao je da diskriminacija, na žalost, postoji i u mnogo razvijenijim demokratijama na prikriven način, usmerena, pre svega, po osnovu pola, ekonomskog statusa, seksualne orjentacije.

"Veoma je važna Strategija koju je Srbija donela u junu prošle godine o borbi protiv diksriminacije na nacionalnom planu.Obaveza svakog demokratskog društva je da se izborimo sa netolerancijom, diskriminacijom, rasizmom, sa svakom vrstom kršenja osnovnih ljudskih prava. Mislim da je Srbija pravim koracima napred prema EU počela da baštini taj vrednosni sistem i zato je važno da nastavimo dalje i zato i pružamo podršku ovoj akciji", rekao je Ružić.

Po rečima Aleksandre Knežević, Nacionalne koordinatorke Kampanje, od 13. februara prošle godine urađeno mnogo toga i to može da se svede na "prisutnost, partnerstva i pokretanje Srbije".

Ona je rekla da su razgovarali sa nekoliko desetina mladih, obišli nekoliko stotina sportskih, kulturnih, umetničkih i muzičkih dešavanja i nekoliko desetina opština u Srbiji.