• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Država mora da bude utočište uzbunjivačima"

Izvor Beta

Državni organi i institucije treba da budu sigurno utočiste uzbunjivačima - građanima koji prijavljuju korupciju, naglasio je danas savetnik ministra pravde i državne uprave Radomir Ilić.

"Potrebno je da državni organi i institucije budu sigurno utočište uzbunjivaču koji im se obraća za efikasnu pravnu pomoć i zaštitu putem tužbe", rekao je Ilić otvarajući javnu raspravu o radnoj verziji Nacrta zakona o zaštiti uzbunjivača koja je danas održana u Palati Srbija u Beogradu.

Ilić je istakao da taj zakon treba da zaštiti osobe koje su prijavile korupciju, a kojima poslodavac preti otkazom, premeštanjem u drugi grad ili na niže rangiran posao.

"Cilj Zakona o zaštiti uzbunjivača je pružanje sveobuhvatne i apsolutne zaštite lica koja prijave zloupotrebe, korupciju ili određene nepravilnosti u privatnom ili javnom sektoru", rekao je Ilić, objašnjavajući da za tu zaštitu treba da bude nadležan Viši sud.

Savetnica ministra pravde i državne uprave Mirjana Mihajlović rekla je da će, ukoliko Narodna skupština u junu usvoji zakon, biti poboljšana stopa otkrivanja nezakonitosti u društvu i vraćeno poverenje građana u nadležne institucije.

"Preporuka Saveta Evrope koju je radna grupa Ministarstva pravde i državne uprave poštovala prilikom potpisivanja Nacrta ovog zakona jeste da uzbunjivač može biti svako lice koje u svom radnom okruženju primeti određeno nezakonito postupanje, bez obzira da li je pravno zaposlen kod poslodavca ili faktički radi za njega", rekla je Mirjana Mihajlović.

Po njenim rečima, u Nacrtu Zakona o zaštiti uzbunjivača postoje tri kanala uzbunjivanja: interno prijavljivanje zaposlenog poslodavcu, spoljašnje uzbunjivanje - obraćanje nadležnim inspekcijama, policiji, tužilaštvu, kao i uzbunjivanje javnosti.

Sudija Prekršajnog suda u Beogradu i član Radne grupe koja radi na izradi zakona Marijana Šarac istakla je da će Zakon o zaštiti uzbunjivača uvesti novinu koja će omogućiti zaštitu ne samo osobama koje prijave korupciju - uzbunjivačima, već i s njima povezanim osobama, kao što su članovi njihove porodice.

Među učesnicima javne rasprave su bili i v.d. predsednika Prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinović i urednik portala "Pištaljka" Vladimir Radomirović.

Javnu raspravu organizovalo je Ministarstvo pravde i državne uprave, uz podršku USAID-a.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rade

Ja imam i slike... Ali nisam imao kome da prijavim... Isao sam.... Pricao... Posle oni koje sam prijavio hoce da me ubijju.. Znaju sta sam rekao bolje nego ja.... Korumpiranost je cudo...

Mica

Zasto demokrate od 2000. nisu ovo uradili?!

special image