• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Roditelji iz Zemuna traže plan za bolji život dece

Autor Jelena Stokić Izvor mondo.rs

Predstavnici Udruženja roditelja dece sa smetnjama u razvoju "Evo ruka" u saradnji sa saradničkim organizacijama koje se bave dečijim pravima pokrenulo je inicijativu za izradu Lokalnog akcinog plana za decu.

Akcenat je stavljen na opštinu Zemun zbog velikog broja prigradskih naselja u kojma su nedostupne ili nedovoljni razvijene usluge za decu i porodice, posebno za decu sa smetnjama u razvoju. Ideja je da se akcija proširi i na druge opštine.

Iako u Beogradu od 2012. postoji Lokalni plan akcije za decu Beograda koji preporučuje svim beogradskim opštinama da urade lokalne planove za njihove teritorije, nijedna opština to nije uradila", rečeno je na otvaranju okruglog stola u Press centru.

"Potrebe dece u 17 gradskih opština se razlikuju, a u Zemunu pogotovo nailazimo na razne specifičnosti zbog mnoštva prigradskih naselja, nedostupnih i nerazvijenih usluga za decu i porodice sa decom, izgradnje socijalnih stanova i doseljavanja novih porodica koje ne prati infrastruktura, kao i velikog broja jednoroditeljskih porodica koje su u sve češćem stanju socijalne potrebe i potrebna im je podrška", istakli su učesnici debate kojoj su osim udruženja roditelja prisustvovali i ljudi iz gradske opštine Zemun.

Ana Knežević iz Udruženja "Evo ruka" koja je majka deteta sa posebnim potrebama istakla je da je najveći problem što je roditeljima kada odu u opštinu nejasno kome treba da se obrate, što je nejasno šta je nadležnost grada, a šta opštine.

"Naš plan "gađa" svu decu do 18 godina i naišli smo na podršku nekoliko relevantnih organizacija među kojima i UNICEF-a, ali nikako da dobijemo podršku lokalne samouprave. Plan omogućava sveobuhvatan i koordinisan pristup poboljšanju kvaliteta života dece u raznim oblastima kao što su obrazovanje, zdravstvo, kultura, sport, socijalna zaštita.Takođe, omogućava i inkluziju osetljivih grupa dece - dece sa smetnjama u razvoju, romske dece, dece bez roditelja.", objasnila je Knežević.

"Potrebno je samo da se oformi radna grupa, da se sastanemo i da napravimo plan koji će omogućiti umrežavanje na lokalnom nivou, odnosno poboljšati saradnju opštine i opštinskih institucija socijalne zaštite. Cilj nam je da se akcija proširi i na druge opštine", istakla je Knežević.

Ono što su naglasili predstavnici udruženja roditelja jeste da se najčešće od nadležnih  u opštinama može čuti rečenica "Nije u našoj nadležnosti" ili "Nemamo para."

Predsednica Udruženja roditelj koje tesno sarađuje sa Udruženjem "Evo ruka" Dragana Soćanin, smatra da je novac, ipak, moguće naći jer postoje razni konkursi za finasiranje iz pretpristupnih fondova EU i slično.

"Država jeste siromašna, ali novac je moguće naći, potrebna je samo dobra volja, koje, čini mi se, nema među opštinskim strukturama", naglasila je Soćanin.

Da je novac moguće naći i mimo onoga što daje grad namenio lokalnim samouprava smatra i Gordan Velev iz Inicijative za razvoj i saradnju.

"Problem je što je za te konkurse takođe potrebno izraditi plan. I dešava se da opštine da bi dobile tih 200, 300.000 evra zaista i naprave plan, ali kada uzmu novac od toga ne bude ništa", kaže Valev.

Predstavnici udruženja roditelja slažu se u oceni da je u nedostatku finansija potrebno pre svega odrediti šta je gorući problem, fokusirati se na njegovo rešavanje i dobro razraditi plan, a ne praviti plan sa bezbroj stavki od kojih se nijedna ne reši.

Na okruglom stolu govorio je i direktor Republičkog zavoda sa socijalnu zaštitu Božidar Dakić koji  smatra da Grad, kao i opštine novac bacaju na bespotrebne donacije, kao i na neumereno subvencionisanje vrtića .

"Subvencije za vrtiće su čak dva i tri puta više nego za usluge socijalne zaštite, a da ne pričam o nekim davanjima opština koja zaista nemaju svrhu", rekao je Dakić i naveo kao loš primer podelu rančeva prvacima u opštini Savski venac koje deca verovatno i ne koriste jer su ih dobili kada su već krenuli u školu i roditelji ih opremili.

Predstavnici opštine Zemun istakli su da se trude da poboljšaju život dece, posebno u naseljima Altina i Zemun polje, ali da su im nadležnosti ograničene.

"Sva nadleženost je na Gradu Beogradu. Tek od 2011. godine u našoj je nadležnosti da organizujemo prevoz dece do škola, možemo da radimo sitne popravke na i vrtićima i školama", kazao je većnik ove gradske opštine Vladimir Kostići.

On je takođe, rekao da su nadležni uvek izlazili u susret Udruženju "Evo ruka" ali da da dok je opština na privremenom budžetu nije moguće izdvojiti nikakva finansijska sredstva.

"Trenutno ne možemo da pomognemo, ali ću se lično založiti za izradu Lokalnog akcionog plana", obećao je Kostić.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image