• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od avgusta i noćne posete Botaničkoj bašti

Botanička bašta "Jevremovac", popularna beogradska džungla, u ovim vrelim danima predstavlja jedno od mesta u užem gradskom jezgru gde se može odmarati u hladovini ceo dan, a od avgusta se planira i večernji program koji će gradjanima omogućiti da uživaju u čarima bašte i noću.

Botanička bašta "Jevremovac", popularna beogradska džungla, u ovim vrelim danima predstavlja jedno od mesta u užem gradskom jezgru gde se može odmarati u hladovini ceo dan, a od avgusta se planira i večernji program koji će gradjanima omogućiti da uživaju u čarima bašte i noću.

Na površini od oko pet hektara, na otvorenom prostoru, nalazi se više od 300 vrsta drveća, žbunja i više od 700 zeljastih vrsta iz domaćih, evropskih i egzotičnih krajeva, dok se broj tropskih i suptropskih biljaka u staklenoj bašti procenjuje na blizu 1.000, rekao je Tanjugu upravnik Botaničke bašte prof. dr Petar Marin.

Posebno interesantan prostor za posetioce u ovoj zelenoj oazi u centru grada je Japanski vrt sa velikim brojem različitih vrsta biljaka iz Azije, dodao je on.

Novost za posetioce u Botaničkoj bašti predstavlja i Evropski vrt koji se nalazi u delu prema Dalmatinskoj ulici i koji će biti otvoren krajem sezone, a Marin najavljuje da će ona imati oko 500 zeljastih i žbunastih biljaka, uglavnom, s područja "starog kontinenta".

"Nadamo se da će ova parcela biti atraktivna, ne samo za studente biologije, nego i za studente Šumarskog, Poljoprivrednog i Farmaceutskog fakulteta", rekao je on, dodavši da je to veoma značajna nastavna baza, jer se na malom prostoru može videti veliki broj retkih biljnih vrsta.

Marin je za avgust najavio poseban večernji program vezan za brazilsku kulturu i muziku, koji će gradjanima omogućiti da uživaju u čarima bašte i noću.

Ovaj svojevrsni raj za biljke, koji datira iz 19. veka, u poslednjih nekoliko godina kuburio je s osvetljenjem, grejanjem, dodatnim prostorom i dotrajalom krovnom konstrukcijom.

Svesni nedostataka lokacije na kojoj se nalaze, a istovremeno i činjenice da ne mogu tek tako da prošire prostor bašte, nadležni u "Jevremovcu", ipak, ne bi pristali da se iz gradskog grotla presele na periferiju.

"Pri kraju je izrada projekata staklenika, staza i hidratantske mreže koje finansira opština Stari grad, dok je projekat ograde oko bašte završen i čeka se donator koji će finansirati radove", napomenuo je on. Jedan od osnovnih problema sa kojim se suočava Botanička bašta je nedostatak ljudi za njeno održavanje, jer najveći broj zaposlenih su profesori i stručni saradnici Instituta za botaniku, koji je u sastavu Biološkog fakulteta, kao i bašta "Jevremovac".

Opština Stari grad je nedavno izdvojila za potrebe profesionalnog obezbedjivanja bašte 350.000 dinara, dok je za profesionalne vodiče, koji subotom od 12 do 14 časova besplatno pokazuju baštu gradjanima, izdvojila 150.000 dinara.

Ova ustanova angažuje dva dnevna čuvara i agenciju koja 24 časa obezbedjuje zaštitu uz video nadzor, dok noću postoji osvetljenje, objasnio je Marin.

Botanička bašta otvorena je tokom godine od 1. maja do 1. novembra svakog dana od 9 do 19 časova, cena karte je 100, a sa uslugama vodiča 130 dinara.

Kao prirodno i kulturno dobro, Botanička bašta je pod zaštitom grada Beograda i opštine Stari grad na čijoj teritoriji se nalazi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image