• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Matić: Nema novih istraga o političkim ubistvima

Izvor Tanjug

Veran Matić izjavio je danas da nema novih intenzivnih istraga i velikih prodora u vezi sa ubistavima devedesetih godina.

Matić, koji je predsednik Komisije za istragu ubistva novinara, dodao je i da ne vidi nikakav pomak na tom polju.

"Mislim da je ova vest (objavljena na TV Pink) naučna fantastika. Informacije kojima ja raspolažem govore da nema novih intenzivnih istraga i velikih prodora u njima. Posebno nisam imao prilike da vidim da postoji neka posebna aktivnost koja bi išla u smeru da je neki prioritet da se razreše politička ubistva iz devedesetih", rekao je Matić u izjavi Tanjugu.

On smatra da bi razrešenje tih ubistava trebalo da bude prioritet kao i da će "naša politička scena biti opterećena tim ubistvima sve dok ne bude utvđeno ko su ubice i nalogodavci".

"Kad god se ovakvi drastični događaji gurnu pod tepih, uvek vam se vraćaju kao bumerang kada se najmanje nadate. Mislim da sada postoji neki model kao što je Komisija koju vodim, uz pomoć kojeg bi se moglo temeljno rešavati sve ono što do sada nije rešeno", poručio je Matić.

Matić kaže i da istraga, koju sada vodi Specijalno tužilaštvo u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije, može razotkriti matricu po kojoj je Služba državne bezbednosti učestvovala u likvidacijama. Kada se, dodao je, ta matrica jasno dokaže u sudskom procesu, biće lako uočiti ko je sve ubijen po toj matrici, odnosno "tim rukopisom".

"I veoma je važno da se sva ubistva razotkriju kako bi se sprečila bilo kakva mogućnost da institucije sistema ubuduće učestvuju u ubistvima građana, političara... Za mene je šokantno da 14 godina posle promena u Srbiji, uloga Slobodana Miloševića nije detaljno obnarodovana u svim počinjenim zločinima u Srbiji i regionu. Samim tim, nije razotkrivena u potpunosti ni uloga stožera tog sistema tokom devedestih", kazao je Matić.

Govoreći o ulozi Komisije na čijem je čelu, Matić je poručio da je očigledno da su takve komisije potrebne, jer da su istražni i pravosudni organi mogli da reše ove slučajeve, oni bi to i učinili.

"Naravno, Komisija mora da odgovori na pitanje zbog čega nisu mogli do sada da to razotkriju - da li zbog političkog pritiska, nesavršenosti institucija, amaterizma, ili zbog činjenice da nije bilo lustracije i profesionalizacije policije, tajne sluzbe, sudstva...A pošto je, u nekim slučajevima, prošlo i 20 godina od počinjenog zločina, i od toga šest godina opstrukcije režima koji je poznat po ubistvima...jasno je da je potrebno učiniti neki dodatni napor, ako zaista želimo da se reši neki slučaj", rekao je Matić.

On je podsetio da je samo u slučaju ubistva novinara Milana Pantića do sada, tokom 13 godina istrage, promenjeno sedam radnih grupa koje su se bavile istragom.

"U takvim uslovima, mislim da je, i pored toga što je obavljen veliki broj istražnih radnji i više od 150 poligrafskih ispitivanja, veoma teško napraviti napredak, ako u tim istragama kroz istražne timove nema kontinuiteta", smatra Matić.

Kako naglašava, novinari ne mogu večno sa strane prozivati institucije da rade svoj posao, a da znaju da one nisu savršene i "da nam je jasno da i sami moramo da učinimo nešto više od prozivanja da bi se utvrdilo ko je pobio naše kolege".

"Takođe, mislim da je veoma važno na nacionalnom i regionalnom nivou imati Komisije za istinu, odgovornost i pomirenje, kako bi se sistemski razrešila traumatska pitanja naše bliske prošlosti, kako bi reforme u različitim institucijama imale uspeh, i kako bi same institucije bile izgrađene na pravi način", zaključio je Matić.

TV Pink je danas prenela da dosadašnji rezultati istrage ozbiljno upućuju na zaključak da je mogući naručilac nekih ubistava lično Slobodan Milošević, navodeći da su u toku finalne provere tih navoda nakon čega se može očekivati zvanično saopštenje istražnih organa.

Reagujući na tu vest direktorka beogradskog Centra za ljudska prava Vesna Petrović izjavila je za Tanjug da je velika greška što se osnivaju komisije, kakva je ona u čijem je delokrugu istraživanje slučajeva ubistava novinara, jer ubistva, kako je istakla, u demokratskim društvima treba da istražuju istražni organi, a ne novinari.

"Novinari treba da obaveštaju o tome i da se bave istraživačkim novinarstvom, ali ne u smislu prikupljanja dokaza. Ne rešavaju se te stvari komisijama već postoje nadležni organi: tužilaštva, sudovi i policija", rekla je Petrović.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image