• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oko 70 odsto gradjana za Srbiju u EU

Ukoliko bi danas bio raspisan referendum o pristupanju Srbije Evropskoj uniji (EU), čak 69,3 odsto gradjana Srbije bi podržalo taj proces, dok bi se protiv izjasnilo njih 15,4 odsto, rekla je direktorka Kancelarije za pridruživanje EU Tanja Miščević.

Ukoliko bi danas bio raspisan referendum o pristupanju Srbije Evropskoj uniji (EU), čak 69,3 odsto gradjana Srbije bi podržalo taj proces, dok bi se protiv izjasnilo njih 15,4 odsto, rekla je direktorka Kancelarije za pridruživanje EU Tanja Miščević.

"Uopšte ne bi glasalo 15,3 odsto gradjana Srbije", rekla je ona predstavljajući rezultate istraživanja stavova gradjana Srbije o procesu evropskih integracija.

Istraživanje pokazuje da je raspoloženje gradjana prema integracijama opalo za 0,6 odsto u poredjenju sa istraživanjima sprovedenim u septembru prošle godine, kada je 69,9 odsto gradjana smatralo da bi naša zemlja trebalo da se pridruži "evropskoj familiji".

Kada je reč o saradnji Srbije sa Tribunalom u Hagu, 54,1 odsto gradjana izjasnilo se da podržava tu saradnju, dok je 45,9 odsto reklo da joj se protivi, navela je Miščević.

Ona je dodala da čak 77 odsto gradjana ne prihvata saradnju sa Hagom po cenu prekida procesa pridruživanja EU, dok 23 odsto prihvata saradnju zarad integracija.

Stav 45 odsto ispitanih smatra da EU uslovljava Srbiju da se odrekne Kosova da bi postala njena članica, dok 31 odsto smatra da su Kosovo i evrointegracije naizgled odvojeni procesi, ali da se Kosovo pojavljuje kao uslov za pridruživanje EU.

Preostalih 24 odsto veruje da su integracije i rešavanje statusa južne srpske pokrajine potpuno odvojeni procesi.

"To je rezultat nejasnih poruka koje pre svega dolaze iz medjunarodne zajednice", naglasila je Miščević.

Kada bi EU priznala nezavisnost Kosova, 71 odsto gradjana smatra da bi Srbija trebalo da nastavi diplomatsku borbu za pokrajinu bez prekida odnosa sa EU, a njih 29 odsto da bi u tom slučaju trebalo prekinuti odnose sa Unijom.

Čak 39 odsto gradjana smatra da se status Kosova rešava u EU, njih 34 odsto da je to NATO, 27 odsto misli da se budućnost pokrajine rešava u Ujedinjenim nacijama, dok samo jedan odsto smatra da se to pitanje rešava u Rusiji.

Na pitanje šta za njih lično predstavlja EU, 54 odsto ispitanika odgovorilo je da je to put ka boljoj budućnosti mladih, 45 odsto smatra da su to više mogućnosti zapošljavanja, 44 odsto misli da bi mu članstvo Srbije u Uniji omogućilo da slobodno putuje po Evropi, a 28 odsto da bi se time uredilo stanje u našoj državi.

Miščevićeva je rekla da su ispitanici naveli da se, kada razmišljaju o sebi, najviše osećaju kao gradjani Srbije. Takvih je, kako je dodala, 44,7 odsto, dok je onih koji se osećaju kao stanovnici svog grada 22,8 odsto, a žitelja Srbije koji sebe vide najradije kao gradjane Evrope je 8,4 odsto.

Ipak, na pitanje da li se osećaju kao gradjani Evrope, 42,1 odsto ispitanika odgovorilo je potvrdno, 32,3 odrečno, dok je 25,6 odsto bilo neodlučno.

Kada je reč o strahovima u vezi sa članstvom i širenjem EU, 52 odsto ispitanika smatra da bi to nanelo štetu domaćim poljoprivrednicima, 47 odsto gradjana brine da bi to Srbiju moglo da košta mnogo para, 44 odsto je zabrinuto za gubitak nacionalne kulture i identiteta, a 43 odsto strahuje da bi priključenje EU dovelo do sve manje upotrebe srpskog jezika.

Samo 30 odsto gradjana je navelo u anketi da je informisano o EU, njih 39 odsto da nije, dok je preostalih 31 odsto izmedju ta dva stava.

Ulazak Srbije u EU, po mišeljenju 49,1 odsto ispitanika, najviše otežava politika uslovljavanja i ucena koje EU primenjuje prema Srbiji.

Prema rečima Miščevićeve, 20,1 odsto ispitanika smatra da je to neispunjavanje preuzetih medjunarodnih obaveza, 13,9 odsto drži do stava da je otežavajuća okolnost nesposobnost domaćeg rukovodstva, 9,5 odsto da je "krivac" mentalitet naših ljudi, a 7,4 odsto da su prepreke obimne reforme koje treba sprovesti.

Miščevićeva je prenela da čak 55 odsto gradjana smatra da je većina zemalja u regionu u ovom trenutku bliža integracijama nego Srbija, 41 odsto misli da u regionu postoje države, a četiri odsto da smo se, uprkos teškoćama, najviše približili Uniji.

Istraživanja su sproveli Kancelarija za pridruživanje EU i agencija za istraživanje javnog mnjenja "Stratedžik marketing".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image