To su danas saopštili predstavnici Gradske uprave i Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine.

Ukupna vrednost tog projekta iznosiće od 250 do 300 miliona evra, a za realizaciju tog posla grad će pronaći partnera, s obzirom na to da ne raspolaže dovoljnim finansijskim sredstvima, rečeno je novinarima u Starom dvoru.

Ministar energetike Zorana Mihajlović rekla je da je rešavanje tog pitanja započeto još 2007. godine, ali je tadašnji gradonačelnik zaustavio realizaciju projekta, napomenuvši da su za učešće u tom poslu bile zainteresovane 23 kompanije.

"Za mesec i po dana uradili smo više nego za prethodnih šest godina", istakla je Mihajlović dodajući da na rešavanju pitanja te ekološke "bombe" ministarstvo radi zajedno sa Gradom.

Mihajlović je rekla da će ta deponija morati da ispuni ekološke, energetske i ekonomske zahteve, ukazavši da može doneti i dodatne prihode Gradu Beogradu kroz proizvodnju električne i toplotne energije.

Mihajlović je napomenula da će deponija najverovatnije biti proširena na 130 hektara, dodajući da nisu još završene kompletne analize koliko bi moglo da se proizvede toplotne i električne energije.

Predsednik privremenog organa Siniša Mali najavio je da će u narednih nekoliko meseci biti rešeni pravno-imovinski odnosi na oko 300 parcela, što će omogućiti početak izgradnje pomenutog postrojenja i proširenja deponije.

On je dodao da će u narednih nekoliko meseci biti identifikovani i partneri iz celog sveta koji mogu da se angažuju na izgradnji svih potrebnih kapaciteta neophodnih za čišćenje deponije, kao i za recikliranje i eventualno proizvodnju električne energije.

Studija izvodljivosti, kako je rekao, pokazaće koji je najbolji način za završetak tog projekta, da li je to javno-privatno partnerstvo, koncesija ili neki drugi način.

"Ovo je samo jedan od projekata koje smo identifikovali u proteklom periodu kao razvojni projekat Grada Beograda, dobro je što time rešavamo jedan ekološki problem", naveo je Mali.