Potoci i reke su nabujali, a naselja u ovom gradu su bukvalno pod vodom, koja je ušla i u stambene objekte, prenosi Radio-televizija Srbije.

Na teren su izašli pripadnici Sektora za vanredne situacije.

Nevreme u ovom gradu, koje je počelo oko 17:30 časova, za veoma kratko vreme je napravilo veliku štetu.

Potoci i reke su nabujali, a naselja u ovom gradu su bukvalno pod vodom. Voda je ušla i u stambene objekte, u zgradu Skupštine opštine, a ugroženo je i oko 300 lokala, javlja RTS.

Nevreme u ovom gradu, koje je trajalo oko 45 minuta, napravilo je veliku štetu.

Voda iz nabujalih reka Vrnjačke i Lipove reke prodrla je u kuće i podrume ugostiteljskih objekata.

"Ove rečice su izašle iz korita, izlile na ulice Vrnjačke Banje i napravile haos, ušavši u kuće, poslovne prostore i lokale, a sedam mostića koji presecaju centralnu ulicu u centru Banje je srušeno uzvodno od Lipove i Vrnjačke reke", izjavio je za agenciju Beta načelnik Štaba za vanredne situacije Grada Kraljeva Radoica Kočović.

Dodao je da niko od Banjčana ne pamti ovako visok vodostaj ove dve rečice, zbog čega trenutno sedam pumpi crpi vodu iz poplavljenih prostora.

"Voda je počela da se povlači i već se povukla za više od pola metra, ali većina podruma u centru Banje je pod vodom, dok je materijalna šteta ogromna", rekao je Kočović.

Bujični potoci, nastali usled obilnih padavina, su pored Vrnjačke Banje, ugrozili i Čačak, Guču, Majdanpek, Lučane i Ivanjicu, ali opasnost preti i od gradonosnih oblaka, izjavio je za Tanjug načelnik Sektora za vanredne situacije Srbije Predrag Marić.

Kako je objasnio, za razliku od poplavnih talasa koji su prethodnih dana ugrožavali srpska domaćinstva sada su u gradovima obilne padavine od "potočića napravile reke".

"Ovde se radi o obilnim padavinama koje su se naglo sručile, poplavile objekte, i tako isto brzo će se i povući, ali potrebno je da naši ljudi crpu vodu kako bi se situacija doveo u neko normalno stanje", rekao je Marić.

Meštani u čačanskom naselju Atenici zaustavljaju vodu džakovima, daskama, krpama i svime čime raspolažu.

Kako je RTS-u rečeno, zbog gromova i požara na trafostanicama u pojedinim selima nema struje.

Problema ima i okolini Guče gde se voda sliva,  pa je regionalni put Guča-Lučani u prekidu.

Nevreme praćeno grmljavinom i jakom kišom zahvatilo je i Valjevo. Ulicama su tekle rečne bujice pa je saobraćaj u jednom delu grada u zastoju ili je usporen na većini ulica.

Vodostaj Kolubare naglo je porastao, ali ne preti opasnost od njenog izlivanja na gradskom području.

Za to vreme na Južnoj Moravi proglašena redovna odbrana od poplava

Posle najnovijih padavina u kruševačkom kraju u toku popodneva, nivo Južne Morave je dostigao 310 centimetara i proglašena je redovna odbrana od poplava, rekao je večeras Tanjugu Dušan Todorović iz gradskog Štaba za vanredne situacije.

Prema njegovim rečima, vodostaj Zapadne Morave je oko 220 centimetara.

Na teritoriji Kruševca danas je palo od 12 do 16 litara kiše po metru kvadratnom i zabeležena su oštećenja na poljskim putevima u Petini i Dvoranu.

"Nivo Lomničke i Trmčarske reke je povećan, a grad je pao u naseljenim mestima Dubic i Rajinac" - naveo je Todorović.