Oni žele da izraze neslaganje sa predloženim Zakonom o radu čije se usvajanje uskoro očekuje.

"Pozvaćemo članove i sve građane da nam se pridruže u šetnji od Trga Nikole Pašića do Slavije jer želimo da ukažemo vlastima da moraju razmišljati o zaposlenima i penzionerima prilikom usvajanja novih zakona i mera", kazao je Orbović i dodao da očekuje da će skupu prisustvovati par hiljada ljudi.

On je rekao da se danas dovode u pitanje prava za koja su se radnici izborili pre 128 godina i da se zaposleni u Srbiji suočavaju sa vraćanjem u neoliberalni kapitalizam koji prema njegovim rečima, "ne vodi računa o čoveku".

Predsednik Udruženih granskih sindikata "Nezavisnost" Branislav Čanak rekao je da svaki građanin Srbije koji je svestan svog socio-ekonomskog položaja, ima obavezu da 1. maja iskaže zadovoljstvo ili nezadovoljstvo.

"Tužno je poređenje po kome su zaposleni u Srbiji danas u istom položaju u kome su bili američki radnici 1886. godine kada su započeli protest za svoja prava. Kod nas se priprema pokopavanje radničkih prava a taj posao će uraditi predloženi Zakon o radu koji nema nijednu reformsku crtu. Ne možete reformisati mrtvaca a mnoge stvari u Srbiji su mrtve ili na samrti", rekao je Čanak.

On je ocenio da predloženi Zakon o radu liči na "samoubistvo" jer će njegovim usvajanjem Srbija i njeni građani postati još siromašniji.

Čanak je optužio poslodavce i vlasti da nisu imali iskrenu želju da kroz razgovore sa predstavnicima sindikata, dođu do zakonskih rešenja koja bi bila prihvatljiva za zaposlene u Srbiji.

"Kijev se u Srbiji neće desiti osim ako sama vlast ne stvori socio-ekonomske okolnosti koje bi dovele do masovnih protesta. Što nas vlast bude više pritiskala, mi ćemo je više kritikovati", poručio je Čanak.

On je upozorio da će čak i u slučaju da novi Zakon o radu ne bude usvojen, zaposleni u Srbiji biti suočeni sa dva velika problema u narednom periodu.

"Imamo problem 153 preduzeća u restrukturiranju u kojima je ugrožen položaj 56.000 zaposlenih i situaciju u javnom sektoru u kome od 800.000 radnika treba izbaciti one koji su zaposleno po rođačko-partijskim vezama. Kako to uraditi a da pošteni ljudi ostanu? Ako javni sektor upadne u kolaps, sve propada jer on služi građanima", kazao je Čanak.

Protestna šetnja, koju će pod sloganom "1. maj nije 1. april, ne šalite se sa nama", organizovati ŠŠ i UGS "Nezavisnost", počeće u četvrtak, 1. maja u 12 časova na Trgu Nikole Pašića.

Međunarodni praznik rada - Prvi maj obeležava se širom sveta u znak sećanja na dan kada je 1886. godine oko 40.000 čikaških radnika stupilo u štrajk i obustavilo rad, tražeći bolje uslove života.

Prvi maj je u Srbiji prvi put obeležen 1893. godine protestnim skupovima u Beogradu.