![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
On je podržao akciju Sportskog saveza Srbije osoba sa invaliditetom koji su učešće na 27. Beogradskom maratonu, kroz akciju "Ravnopravno do cilja", iskoristili da ukažu na svoj težak položaj i diskriminaciju sa kojom se suočavaju.
Devenport je novinarima rekao da "u ovom trenutku traju veoma intenzivne diskusije oko buduće politike, a koje se tiču implementacije svih tih dobrih namera u okviru Akcionog plana".
Ambasador EU je iskoristio priliku da razgovara sa sportistima sa invaliditetom kako bi saznao za probleme sa kojima se svakodnevno susreću, a ne samo zbog opredeljenja da se bave sportom.
"Oni žele da se mnogo više uradi kako bi se poboljšsalji uslovi u javnom prevozu u Beogradu za ljude sa invaliditetom. Oni žele da budu u situaciji da samostalno koriste javni prevoz, da mogu da idu na posao kao i svi drugi građani", rekao je on.
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić rekla je da je njena kancelarija podržala akciju Saveza, a ona sama je upozorila na, kako je navela, raširenu diskriminaciju u našoj zemlji.
"Danas smo ovde da kažemo da smo započeli jednu veliki trku, jedan maraton u borbi protiv diskriminacije u Srbiji i pozivamo sve da nam se pridruže jer posla ima za sve institucije koje se bave time, ali i za svakog od nas pojedinačno", rekla je Petrušićeva.
Skupu ispred Skupštine Srbije je prisustvovala i Danijela Jovanović, koja je 2008. ostala upamćena u svetu kao prva žena sa invaliditetom koja je osvojila najviši vrh Evrope, Elbrus, sa 5.642 metra.
Ona je u izjavi Tanjugu rekla da se sportisti sa invaliditetom u Srbiji susreću sa brojnim teškoćama, pre svega finansijske prirode.
žIz tog razloga, kako kaže, zanemarila je planinarenje, a posvetila se biciklizmu koji manje košta.
"Mi moramo svaki svoj dinar da damo i platimo pripreme, smeštaj i takmičenja, a ja nemam toliko da mogu sve da platim", objašnjava ona i kaže da su sportisti sa invaliditetom "pomalo razočarani što im niko finansijski ne pomaže".
U okviru današnje manifestacije građani su mogli da odgovaraju na pitanja u okviru ankete vezane za njihova saznanja o diskriminaciji u srpskom društvu.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
Završen protest studenata u Kragujevcu: Petnaestočasovne blokade pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje"