Povodom predstojećeg obeležavanja Dana rada, 1. maja, u Srbijašumama napominju da je na osnovu Zakona o šumama zabranjeno paljenje otvorene vatre u šumi i na zemljištu u neposrednoj blizini šume.

Takođe je zabrano paljenje vatre na udaljenosti manjoj od 200 metara od ruba šume, odnosno vatra se može ložiti u šumi i na šumskom zemljištu, na mestu koje je samo za tu namenu određeno, uređeno i vidno obeleženo.

Zabranjeno je i odlaganje smeća, otrovnih supstanci i ostalog opasnog otpada u šumi, na šumskom zemljištu i na udaljenosti manjoj od 200 metara od ruba šume.

U periodu od 2002. do 2013. godine na teritoriji kojom gazduju Srbijašume zabeleženi su požari na oko 21.500 hektara, čime je, navodi se u saopštenju tog preduzeća, naneta neprocenljiva ekološka i materijalna šteta šumskom fonu Srbije.

U 95 odsto slučajeva čovek je uzročnik šumskih požara, a edukacija najšire populacije, pre svega najmlađe, je jedan od načina smanjenja rizika pojave šumskih požara.
Šume su faktor stabilnosti klimatskih elemenata i pojava, sa velikim uticajem na stabilnost svih ekosistema.

Šume utiču na prečišćavanje vazduha od prašine i drugih čestica koje dospevaju u atmosferu, količinu i raspored padavina, kvalitet i količinu vode, a imaju i značajnu ulogu u sprečavanju poplava.

One su i čuvari biodiverziteta i genofonda od čijeg opstanka zavise brojne vrste biljaka, gljiva i životinja, a u šumama Srbije živi 80 odsto našeg biodiverziteta, podsetili su u tom javnom preduzeću.