• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Socijalna zaštita neodgovarajuća i nedovoljna

Izvor Beta

Usluge socijalne zaštite u Srbiji su u odnosu na potrebe potpuno neodgovarajuće i nedovoljne, rečeno je danas na predstavljanju istraživanja o konkurentnosti nevladinih organizacija u toj oblasti.

"Zapravo, gotovo da i nema zaštite i sistem nije uređen niti je moguće u novcu iskazati koliko košta jedna usluga. Ministarstvo godinama pokušava da to uradi ali potrebna je knjigovodstvena analiza", rekla je direktorka Sekons (SeCons) grupe za razvojnu inicijativu Olivera Vuković na konferenciji za novinare.

Istakla je da su zakonska rešenja omogućila da pružanje usluga socijalne zašite zavisi od volje opštinskih čelnika, pa više sreće imaju korisnici usluga koji žive u opštinama čiji predsednici imaju osećaj za stare i nemoćne.

"Ako predsednik opštine odluči da mu je važnija izgradnja puteva, nema nikakvih sankcija, jer je pružanje socijalnih usluga obavezno, ali u skladu sa mogućnostima lokalnih samouprava", rekla je Olivera Vuković.

Ona je navela da u 122 opštine u Srbiji postoje socijalne usluge, dok u 34 opštine lokalna samouprava ne finansira nijednu socijalnuuslugu, iako su opštine obavezne da to čine.

Najzastupljenija socijalna usluga u te 122 opštine je pomoć u kući, ali je njom pokriveno tek 1,2 odsto starih u Srbiji, rekla je Olivera Vuković.

Istraživanje, koje su sproveli Trag fondacija i Sekons uz podršku Američke agencije za međunarodnu razvoj (USAID), pokazalo je da trećinu socijalnih usluga na lokalnom nivou pružaju nevladine organizacije, koje imaju "visok potencijal za umrežavanje".

Istraživanjem su obuhvaćene tri usluge - pomoć u kući, klubovi za stare i klubovi za decu sa invaliditetom - u 108 pružalaca usluga među kojima su javne ustanove i nevladine organizacije.

Pokazalo se da su nevladine organizacije u pružanju socijalnih usluga mnogo aktivnije od javnih ustanova u zabačenim i seoskim sredinama.

"Promovišući ulogu organizacija civilnog društva u reformi sistema socijalne zaštite, mi pomažemo marginalizovanim ljudima i podržavamo inkluziju i razvoj socijalnih usluga u Srbiji, što je u skladu sa standardima EU", rekla je direktorka Kancelarije za demokratiju i upravljanje USAID-a u Srbiji Meral Karan.

Istraživanje je pokazalo da su nevladine organizacije kao pružaoci socijalnih usluga u nekim segmentima konkurentnije od javnih ustanova a u nekim nije, rekla je Olivera Vuković i dodala da su nevladine organizcije fleksibilnije, operativnije i brže reaguju, dok je zadovoljstvo korisnika gotovo jednako u nevladinim i državnim centrima.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image