• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Praznik u Srbiji:Uranak, protest, polaganje venaca

Izvor MONDO/Agencije

Međunarodni praznik rada tradiocinalno se obeležava urancima, protestnim šetnjama, polaganjem venaca, a u Kragujevcu je prvi put obeležen na drugačiji način - slanjem hiljade lampiona u vazduh.

I ove godine, kao i svakog 1.maja, izletišta u Srbiji su puna. Negde je loše vreme pokvarilo uranak, a sudeći prema današnjoj vremenskoj prognozi, i popodne će mnogi, koji ne žele da pokisnu, napustiti parkove i šume.

Predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije (S S S S) i UGS Nezavisnost organizovali su danas prvomajsku protestnu šetnju u centru grada i poručili da se protive najavljenim merama štednje, jer su one, kako tvrde, usmerene ka tome da se još više uruše prava radnika.

Predstavnici dve sindikalne centrale su se najpre okupili na Trgu Nikole Pašića gde je pročitan prvomajski proglas, a potom su Dečanskom i Makedonskom ulicom prošli ka Terazijama do Slavije gde su položili vence na spomenik Dimitriju Tucoviću, nekadašnjem vođi socijalističkog pokreta i borcu za prava radnika.

Predsednik S S S S Ljubisav Orbović rekao je da su radnici u Srbiji sada u situaciji da se i kao pre 128 godina bore za osnovna prava, odnosno tri osmice - osam sati rada, osam sati odmora i osam sati sna.

On je rekao da radnici u Srbiji danas umesto osam rade više od 10 sati a da za to ne primaju plate dovoljne za egzistenciju, a vrlo često su i neredovne.
Orbović je rekao da je prošlo vreme prvomajskih uranaka, roštiljanja i da se sada radnici svakodnevno moraju boriti za svoja prava.

On je rekao da je izgubljeno previše radnih mesta, ugašene brojne fabrike, da ima oko 800.000 nezaposlenih, i da je situacija takva da se preti novim otpuštanjima.

"Današnja šetnja pokazala je sremnost radnika da se bore za svoja prava, ali ako budemo morali, šetnji će biti mnogo više, sa više učesnika. Ne možemo dozvoliti smanjenje plata ili da dođe do novih otpuštanja radnika", poručio je Orbović.
On je dodao da bi nova vlada trebalo da se okrene privredi i otvaranju novih radnih mesta i popravljanju situacije u realnom sektoru.

Orbović je poručio da sindikati neće dozvoliti smanjenje plata i "da će pružiti žestok otpor tome," ali da nisu protiv današnje odluke o pomeranju radnog vremena od 7. 30 sati.

Predsednik UGS Nezavisnost Branislav Čanak rekao je da ukoliko se u narednom periodu ne bude brinulo o pravima radnika u Srbiji, oni će prava tražiti na ulici i "svakodnevno će biti 1. maj".

Čanak je rekao da danas nema razloga za praznovanje jer su prava radnika ugrožena.

On je naveo i da rešenje ne treba tražiti u smanjivanju plata radnicima, već da treba načiniti sistemske korake, pre nego što dođe do smanjenja.

Na pitanje kakva su očekivanja za Zakon o radu Čanak je podsetio da su članovi radne grupe održali juče prvi sastanak sa novim ministrom za rad Aleksandrom Vulinom i da su mu predočili da se sindikati zalažu da broj ljudi koji radi na određeno vreme bude ograničena na ispod 25 odsto u firmi, kao i da mladi oko 25 godina ne budu zapošljavani na određeno vreme.

Što se tiče proširenog dejstva kolektivnih ugovora, Čanak je rekao da se sindikati zalažu da imaju za pregovarača poslodavačku organizaciju koja pokriva veću teritoriju i da ako to bude

Privredna komora Srbije neće im biti potrebno prošireno dejstvo kolektivnih ugovora i problemi će biti rešeni do juna.

Prema procenama organizatora, u današnjoj prvomajskoj šetnji sindikata učestvovalo je više od 5.000 članova te dve sindikalne centrale, a centrom grada su šetali noseći transparente na kojima je pisalo:"Ne šalite se sa radnicima, ovo nije 1. april, već 1 . maj", "Nećete evoluciju, dobićete revoluciju"...

Prethodno su sindikati "Sloga",  UGS "Nezaisnost" i predstavnici Policijskog sindikata Srbije i Novog sindikata zdravstva položili vence na spomenik velikom borcu za radnička prava DimitrijuTucoviću.

U radničkom Kragujevcu, nekada gradu crvenog barjaka, danas, kao ni godinama unazad, nema protestnog okupljanja radnika, ali je više od hiljadu građana, kraj Šumaričkog jezera, u ponoć poslalo u vazduh lampione želja.

Ovakvo, po prvi put, obeležavanje Međunarodnog praznika rada, sa željom da postane tradicija, organizovalo je Udruženje za kulturni razvoj grada "Switch", u okviru dvodnevnog festivala muzike, kulture i sporta, koji je počeo 30. aprila u podne.

Posle puštanja u let lampiona želja, građani su, pored Šumaričkog jezera i kraj upaljene logorska vatre, nastavili druženje uz roštilj i piće do kasnih jutarnjih sati.

Iako je, Udruženje, za jutros u osam sati najavilo prvomajski uranak izložbom fotografija i slika mladih i neafirmisanih umetnika, toga nije bilo, a jedina slika kraj šumaričkog jezera koju su posetioci mogli da vide, jeste đubre na sve strane.

Drugačija slika bila je ispred hotela "Šumarice" gde je prvomajski uranak, tradicionalno, organizovao gradski odbor SPS Kragujevca.

Tradicionalnim urankom na Bagdali obeležen je međunarodni praznik rada uz poruku da je položaj radnika u Kruševcu danas veoma težak.

Ispred spomenika radu, gde je pre 118 godina osnovan radnički pokret, prisutni su minutom ćutanja simbolično podsetili da je pre dvadeset godina u tom gradu radilo 40.000 ljudi, a danas 15.000, a među njima, kako je rečeno, ima i onih kojima zarade kasne.

"Privatizacija je učinila svoje, radnika je sve manje i manje. Mi ćemo danas javno reći da ovako više ne može. Svesni smo situacije, ali neko mora da vodi računa i o radnicim",  rekao je na skupu Milenko Mihajlović, predsednik veća saveza samostalnih sindikata.

On je kazao da su za radnike veoma značajni Zakoni o radu, privatizaciji i stečaju čije se usvajanje očekuje, i naglasio da će biti loše ukoliko oni ostanu u onoj formi kakvi su do sada bili.

Međunarodni praznik rada obeležava se u svetu u znak sećanja na dan kada je 1886. godine oko 40.000 čikaških radnika stupilo u štrajk I obustavilo rad, tražeći bolje uslove života.

Prvi maj je u Srbiji prvi put obeležen 1893. godine protestnim skupovima u Beogradu.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

L.

Komunisti,i (ne)radnici... Srecan vam praznik.

Cacankaa

Pustom Srbinu da das da bira neradne dane, izabrao bi 365 dana u godini, a ovamo bi kukao kako nema para za hleb... A inace, blago ovim prosvetarima, oni ostadose cestiti! Malo malo, pa raspust, malo malo pa praznik, i stalno im nesto fali(iznervirah se i skretoh sa teme...) Pozdrav!

prepisivač

Borba protiv GREHA DONOSI DOBRO.KLASNE BORBE DONOSE HAOS I KRVOPROLIČE.

special image