"Ova deca dolaze iz grupe ugroženog dela stanovništva i na ovaj način želimo da ohrabrimo decu da idu u školu i stiču obrazovanje", rekla je ambasadorka Džulija Fini tokom obilaska Svratišta u Krfskoj ulici na Zvezdari.

Ona je navela i da svako dete ima ogroman potencijal, a da je na društvu i pojedincima da pomognu da se "taj potencijal najbolje iskoristi".

"Ova mala pomoć je način da se uklone diskriminacione barijere u društvu", rekla je ambasadorka i dodala da Australija puno pažnje poklanja pravima deteta.

Izvršna direktorka Centra za integraciju mladih Milica Djorđević ocenila je da je pomoć veoma značajna, jer je deci neophodno da se obezbedi hranljiv obrok, prilagođen njihovom uzrastu, posebno jer mnoga od njih dolaze "iz uslova u kojima nemaju nijedan pristojan topli obrok u toku dana".

"Naš cilj je da motivišemo decu da pre ili nakon odlaska u školu dođu u svratište i pojedu obrok", rekla je ona i dodala da se Centar trudi da deci budu obezbeđena tri obroka dnevno, kao i užina u školi.

Ona je apelovala na kompanije i građane da doniraju po 550 dinara, što je iznos koji je dnevno potreban za boravak deteta.

"Želimo da povećamo mrežu podrške kako bismo uvećali šanse da svratište opstane i da ne bude ugroženo", rekla je Djorđević i dodala da očekuje da će ponovo biti pokrenuti razgovori sa nadležnim sekretarijatom u vezi sa pomoći za svratište.

Rad svratišta u ovom momentu finansiraju norveška ambasada i ministarstvo zdravlja sredstvima globalnog Fonda za borbu protiv malarije, tuberkuloze i HIV-a.

U svratište dolazi trenutno 90 dece od pet do 19 godina i tu mogu da pronađu sklonište sa ulice, siguran obrok, mesto da se okupaju i spavaju.

Njih 70 odsto je upisano u školu, a od toga 92 odsto redovno pohađa nastavu.

Osim na Zvezdari, postoji i svratište za decu na Novom Beogradu, a možda i najvažniji podatak je da je za ovih sedam godina od kad ona postoje, 75 odsto dece prestalo ili smanjilo rad na ulici.