Službe i državni organi radili su na smanjenju bezbednosnih rizika, što bi pomoglo da Prajd bude održan u sigurnom okruženju, ocenila je poverenica.

"Pravo na mirno okupljanju je Ustavom garantovano pravo i ono se ne sme dovoditi u pitanje. Ako je dužnost države da štiti ljudska prava svakog pojedinca i društvene grupe onda možemo govoriti, kada je u pitanju prajd, o dužnosti države da blagovremeno otkloni sve bezbedonosne pretnje i da stvori uslove da se ona ove godine održi u sigurnom i bezbednom okruženju i miru. Mislim da će ove godine upravo to dogoditi'', rekla je Tanjugu Petrušić.

Ona je istakla da je Parada ponosa manifestacija kojom se promoviše princip vladavine prava, kulture ljudskih prava, mira, tolerancije, uvažavanja različitosti, ali i prilika da se ukaže na problem sa kojim se LGBT osobe suočavaju u svakodnevnom životu i na diskriminaciju po osnovu seksualne orjentacije.

"Čini mi se da je to način da problem postane vidljiviji. Nije smisao Parade da se promoviše određeni stil života nego da svi kojima je stalo da ljudska prava budu poštovana u Srbiji pokažu da različiti možemo da uvažavamo jedni druge", rekla je Petrušić.

Navodeći da možda neko misli da bi Parada ponosa trebalo da se održi samo zbog LGBT zajednice, ona, međutim, ukazuje da bi Prajd trebalo da bude održana i zbog svih drugih manjinskih grupa, ali i svih građana Srbije.

"Potrebno je da pokažemo da je naša država, društvo, privrženo ideji ljudskih prava, toleranciji, uvažavanju različitosti", rekla je Petrušić.

Izrazivši nadu da postoji politička volja za održavanje Prajda, ali i da su službe i državni organi radili na smanjenju bezbednosnih rizika, Petrušić je ocenila da su stvoreni uslovi da se ona ove godine održi.

Poverenica je pomenula i da su pripadnici LGBT zajednice i dalje izloženi različitim vidovima diskriminacije.

"Svedoci smo da su pripadnici LGBT populacije izloženi pretnjama i zastrašivanju, pa i nasilju i zato se kao društvo sa tom činjenicom moramo suočiti", rekla je Petrušić.

Ona je kao primer navela istraživanje koje je pokazalo da 80 odsto građana još nije spremno da ima LGBT osobu za prijatelja, komšiju, kolegu, a distanca velikog broja građana prema ljudima koji su drugčije seksualne orjentacije, kako je ocenila, treba da nas brine.

Ocenjujući da je uzroke potrebno tražiti u patrijarhalnom društvenom obrascu koji još dominira i koji ne ostavlja prostor za uvažavanje i poštovanje različitosti, ona poručila da mora još puno da se radi na tom problemu.

"Moramo se menjati, a veliku ulogu u tome imaju državni organi, mediji koji bi trebalo da promovišu ideju ljudskih prava, kulturu mira, tolerancije i poštovanja različitosti", rekla je Petrušić dodajući da posebnu ulogu moraju da imaju obrazovne institucije jer već deca u školskim klupama moraju naučiti, ali i primenjivati toleranciju.

Nedelja ponosa biće organizovana od 19. maja do 1. juna i obuhvatiće niz sadržaja kojima će se ukazati na polozaj LGBT osoba u Srbiji. Parada ponosa zakazana je za 31. maj.