Članovi Saveta su sa današnje sednice uputili i poziv svim pijačnim upravama u zemlji da pojačaju kontrolu stanja i kvaliteta sezonskog voća i povrća koji se prodaju na pijacama, u cilju otklanjanja rizika po bezbednost i zdravlje potrošača, saopšteno je iz kabineta ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.
Predstavnici potrošačkih organizacija koji učestvuju u radu Nacionalnog saveta skrenuli su pažnju na značaj tačnog i pravovremenog informisanja građana i saglasili su se da je neophodna njihova koordinacija sa državnim organima.
Na taj način bi bila otklonjena mogućnost pojave neistinitih i nepotpunih vesti u vezi sa stanjem na tržištu posle poplava, koje uznemiruju javnost.
Sednicom Nacionalnog saveta za zaštitu potrošača predsedavao je predsednik tog tela i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić, a u radu ovog tripartitnog tela su pored predstavnika državnih institucija iz resora trgovine, zdravlja i poljoprivede učestvovali i predsednici najrelevantnijih potrošačkih organizacija, kao i članovi iz reda akademske javnosti.
Pooštrena kontrola na beogradski pijacama
Zdravstvenu bezbednost voća i povrća na pet pijaca u Beogradu kontrolisaće Javno komunalno preduzeće (JKP) Gradske pijace u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije, saopšteno je danas.
Provera zdravstvene bezbednosti voća i povrća podrazumeva ispitivanje mikrobiološke ispravnosti, kontaminacije teškim metalima, kao i organoleptičke ispravnosti tih namirnica (izgled, miris, ukus).
"U cilju zaštite zdravlja stanovništva, Institut za javno zdravlje Srbije i JKP Gradske pijace će u narednom periodu svakodnevno kontrolisati zdravstvenu bezbednost voća i povrća na pet pijaca na području Beograda. Stručna mišljenja i rezultati analiza biće dostavljani JKP Gradske pijace", piše u saopštenju tog preduzeća.
Institut za javno zdravlje je ranije saopštio da se ne smeju koristiti za ishranu namirnice koje su došle u kontakt s vodom iz poplave.
Institut je preporučio da se za ishranu u područjima koja su bila poplavljena ne koriste lako kvarljive namirnice - meso, mleko i jaja, sveže voće i povrće, već konzervirane namirnice, kao i suvo voće i konditorski proizvodi.
Savetuje se i da se u području koje bilo poplavljeno sve životne namirnice koje bi mogle da dođu u kontakt s vlagom, drže u dobro zatvorenim staklenim i metalnim posudama.
Građani kod kojih se pojave mučnina, povraćanje, proliv, povišena temperatura, moraju se obavezno javiti lekaru.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine