• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mediji ključni u borbi protiv korupcije

Izvor Fonet

Mediji su ključni u borbi protiv korupcije, jer primoravaju državne organe da sve slučajeve korupcije ispitaju u potpunosti, izjavila je danas zamenica predsednika Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zlata Ðorđević.

Ðorđević je, na okruglom stolu Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) pod nazivom "Uloga medija u borbi protiv korupcije", rekla da je institucija koju ona predstavlja pre mesec dana podnela 10 krivičnih prijava protiv državnih funkcionera posle kontrole njihove imovine i prihoda.

Ona je navela da su sada na redu policija i tužilaštvo da ispitaju te slučajeve i pozvala medije da se i oni time bave, a ne da te stvari ostanu "na nivou saopštenja".

Agencija za borbu protiv korupcije će nastaviti da obaveštava građane o tome šta je sve oblik koruptivnog ponašanja, rekla je Ðorđević i navela da građani treba da budu svesni da ta institucija nije nadležna za hapšenja.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je na tom okruglom stolu rekao da je pre nekoliko meseci Skupštini Srbije podneo izveštaj o poštovanju zakona u javnim preduzećima, ali da taj dokument republički parlament još nije razmatrao.

Zabrinjavajuće je i to što je taj izveštaj imao veoma malo prostora u medijima, ocenio je Šabić.

On je ukazao da građani instituciju poverenika za informacije od javnog značaja uglavnom doživljavaju kao antikoruptivnu instituciju, što, kako je naveo, nije jedina njena namena, ali to govori o problemu korupcije u Srbiji.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović je rekao da je još predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać, koja je umrla 2012. godine, u jednom svom izveštaju govorila o problemu korupcije u samim medijima.

Mogu li mediji da se bore protiv korupcije ako su i sami korumpirani, zapitao je on i naveo da je Barać ukazala na problem nekontrolisanog odliva državnog novca u pojedine medije.

Obradović je rekao da je na taj način kupovan medijski prostor i sadržaj i da nijedna vlada nije učinila ništa da to spreči.

Predsednik Asocijacije medija i vlasnik Novinske agencije FoNet Zoran Sekulić je ocenio da je svest o zaštiti javnog interesa preduslov da se mediji uspešno uključe u borbu protiv korupcije.

Prema Sekuliću, ta svest mora da postoji kod novinara, ali i kod vlasnika medija koji novinarima moraju da omoguće slobodan rad.

Sekulić je istakao i da se mora rešiti pitanje transparentnosti vlasništva i finansiranja u medijima.

Imam utisak da novi medijski zakoni neće u potpunosti rešiti problem transparentnosti vlasništva i finansiranja, ukazao je on i dodao da bi bilo dobro da se uz medijske zakone donese i novi zakon o oglašavanju.

Predsednik Aocijacije nezavisnih elektronskih medija Milorad Tadić je rekao da direktno budžetsko finansiranje pojedinih medija stvara problem ostalima.

On je ukazao i da 79 medija u Srbiji koji su u različitim oblicima državnog vlasništva troši godišnje velike sume državnog novca.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image