U saopštenju NUNS je naveo da je najnoviji takav slučaj smena Aleksandra Timofejeva, direktora i glavnog i odgovornog urednika Studija B, TV stanice u vlasništvu gradskih vlasti Beograda.

NUNS je istakao da ne spori pravo vlasnicima da odlučuju o tome ko će biti na rukovodećim mestima u medijima, podsetivši da medijska i novinarska udruženja već godinama traže da se eliminiše neposredni upliv države i političkih kriterijuma na izbor glavnih i odgovornih urednika.

"Uređivačka politika treba da bude nezavisna i slobodna, a ključni kriterijumi pri izboru urednika medija treba da budu profesionalna sposobnost i znanje", istakao je NUNS.

To udruženje je ponovilo da je veoma važno da se što pre donese set medijskih zakona koji treba da omoguće reformu medijske scene i da je jedan od najvažnijih principa reforme "upravo stvaranje uslova za eliminisanje ili bitno smanjenje uticaja države i političkih i drugih centara moći na uređivačku politiku medija".

Udruženje novinara Srbije (UNS) pozivalo je novinare i javnost da se usprotive povratku starih ideja po kojim su novinari društveno-politički radnici, a uredničke funkcije u medijima političke funkcije koje po prirodi stvari pripadaju političkim pobednicima.

UNS je u saopštenju istakao da žali što je smenjeni urednik Studija B Aleksandar Timofejev pružio legitimitet sopstvenoj smeni tvrdnj om da ga je "politika dovela i politika smenila".

"Urednici nisu nesmenjivi, ali svaki novinar i urednik, kao i svaki zaposleni građanin, ima pravo na korektnu ocenu svog profesionalnog rada, koja ne sme biti motivisana političkim razlozima", istakao je UNS.

Prema UNS-u, od najvećeg je značaja da profesionalni novinari insistiraju na profesionalnom vrednovanju svog rada i da se protive praksi da se smene urednika obavljaju na osnovu lažnih izgovora.

"Aleksandar Timofejev ima pravo da ne osporava sopstvenu smenu, ali novinari u Srbiji ne smeju da pristanu da se novinarski rad vrednuje političkim a ne profesionalnim aršinima", istakao je UNS.