• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Korupciju u policiji sprečiti depolitizacijom

Izvor Tanjug

Građani prepoznaju policiju kao jedan od najkorumpiranijih segmenata društva i kao jedan od najvećih generatora korupcije, upozoreno je na otvaranju konferencije "Rizici od korupcije u policiji i jačanje integriteta policije."

 Korupciju u policiji sprečiti depolitizacijom

Cilj skupa je da se utvrdi gde su najveći rizici od korupcije u policiji, kako da se  izgradi institucija koja ima integritet i kako da se pomogne policajcima da se ustanovi praksa bez korupcije.

Direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Sonja Stojanović je, kao realizator projekta Civilno društvo protiv korupcije u policiji, u okviru kojeg je ova konferencija organizovana, navela da građani gotovo jednodušno imaju utisak da policija ne govori o korupciji u svojim redovima, i da zato ne čudi podatak da čak 70 odsto njih ne bi bilo spremno da prijavi slučajeve korupcije u policiji ukoliko bi to podrazumevalo ostavljanje ličnih podataka.

Istraživanja, prema njenim rečima, pokazuju da građani i sami policajci korupciju u toj službi prepoznaju na četiri nivoa: sitna, kriminalna, birokratska i politička.

Sitna korupcija podrazumeva najčešće korupciju u policijskim jedinicama sa kojima građani najviše dolaze u kontakt, kao što je saobraćajna policija.

Kriminalna korupcija ubuhvata veze sa kriminalnim akterima, bilo kroz policijsko nedelanje ili učestvovanje u izvršenju krivičnih dela, a utisak građana je da postoji sprega policije i dilera droge i da je često reketiranje u kojem su akteri policajci.

"I građani i policajci veruju da su za ovaj vid korupcije najodgovorniji policijski rukovodioci koji ne predupređuju i ne sankcionišu korupciju, i zato 75 odsto policijskih službenika nikada ne bi prijavilo korumpiranog kolegu, a ostali bi to učinili samo ukoliko ne bi snosili disciplinsku odgovornost", rekla je Stojanović.

Da bi se ovaj oblik korupcije suzbio potrebno je, kako preporučila, pružiti zaštitu uzbunjivačima, utvrditi propisima nespojive delatnosti koje policajci ne mogu da rade u slobodno vreme i pokrenuti aktivnije antikorupcijske istrage.

Birokratska korupcija podrazumeva zloupotrebu ovlašćenja u ličnu korist, a sami policajci najveći rizik od te korupcije vide u nabavkama po poverljivoj proceduri i zapošljavanju po političkoj i rodbinskoj vezi.

"Najteži oblik korupcije je politička korupcija. Saznali smo da su postojali slučajevi da policajci obavljaju političke funkcije iako im je to zabranjeno.

Najteži oblik ovog vida korupcije je usmeravanje istraga ka političkim protivnicima i curenje informacija za diskreditovanje protivnika", rekla je Stojanović.

Čak 77 odsto policajaca, prema spovedenom istraživanju, smatra da političari uvek ometaju rad policajaca, a ostali smatraju da političari to ponekad rade.

"Ovaj oblik korupcije je najteži za iskorenjivanje, najmanje znamo o birokratskoj korupciji, a najčešće smo svedoci sitne korupcije, protiv koje je borba najvidljivija ali je ona nedovoljna i često ima propagandnu svrhu", rekla je Stojanović.

Ona je objasnila da su mere za suzbijanje korupcije u policiji u najvećoj meri sadržane u Strategiji za borbu protiv korupcije, a one, pre svega, podrazumevaju depolitizaciju upravljanja Ministarstvom unutrašnjih poslova, nemešanje politike u istrage, ustanovljavanje efikasnog sistem za prevenciju i borbu protiv korupcije u policiji, pre svega kroz jačanje Sektora unutrašnje kontrole, kao i jačanje i saradnju instrumenata eksterne kontrole.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image