• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nasilje nad decom i u porodici i školi

Izvor Tanjug

Članovi Odbora za prava deteta jednoglasno su danas podržali Redovni godišnji izveštaj Zaštitnika građana za prošlu godinu u delu koji se odnosi na prava deteta.

U izveštaju je navedeno da su nasilje u porodici, ali i vršnjačko nasilje najznačajniji problemi.

"U prošloj godini smo imali 376 pritužbi iz oblasti prava deteta i 166 pitanja, obično dece, koja na našem portalu za prava deteta postavljaju niz pitanja koja imaju dileme'', rekla je zamenica zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost Gordana Stevanović.

Ona je istakla da se najznačajniji problemi odnose na nasilje u porodici i školi, odnosno na vršnjačko nasilje koje je u porastu.

Prema njenim rečima problem je i kod inkluzivnog obrazovanja koje nije do kraja sprovedeno onako kako treba.

''Negde imamo pomake, ali svi treba još da radimo. Imamo sisteme gde inkluzivno obrazovanje do kraja nije sprovedeno onako kako bi trebalo'', rekla je Stevanović.

Ukazujući da su usluge podrške deci i te kako značajne u ovom trenutku, ona je navela da je značajan broj tih usluga, koja su podrška deci sa invaliditetom, uskraćeni zbog ograničenja budžetskih sredstava.

Ona je kao probleme u protekloj godini navela problem u Zajači gde su sve preporuke ombudsmana sprovedene, osim jednog dela, kao i to što nema evidencije dece sa ulice koja nisu upisana u matične knjige i nisu u sistemu pružanja pomoći.

Kao jedan od problema, ona je navela i problem nestalih beba, dodajući da je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu doneo odluku kojom se od Srbije traži da stvori efikasan mehanizam za utvrđivanje istine u slučajevima ''nestalih beba''.

Ukazujući da Srbija ima rok do septembra da odgovori na zahtev tog suda, ona je istakla da je, prema njihovim podacima, samo Ministarstvo zdravlja osnovalo radnu grupu.

Stevanović je istakla da su u prethodnoj godini napravljeni i pomaci na koje je i Skupština Srbije imala uticaja.

''Pre svega pozitivno je donošenje posebnog Zakona o zdravstvenoj zaštiti dece, trudnica i porodilja. To je nešto što je definitivno opterećivalo ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu posebno dece kao osetljive kategorije i to je nešto što smo mi podržali kada je skupština usvojila'', rekla je Stevanović.

Prema njenim rečima, ombudsman ima neformalno saznanja da je više od 600 dece po tom osnovu koristilo prava na zdravstveno zaštitu i da to pokazuje da je bilo potrebno doneti jednu afirmativnu meru.

Članovi odbora su se složili da što pre treba rešiti problem u Zajači jer je zdravlje dece najbitnije, ali i da se mora naći rešenje za zapošljavanje kadrova u ustanovama u kojima se pomaže deci sa posebnim potrebama.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image