On je agenciji Beta kazao da oštećenja i popravke azbestno-cementnih cevi ne ugrožavaju kvalitet vodosnabdevanja, ali da to preduzeće redovno građane upozorava da pola sata nakon završene popravke, vodu iz vodovoda ne koriste za piće.

"Svakodnevno imamo po sedam, osam intervencija u kojima su cevi u gradskom vodovodu usled sleganja tla zbog obilnih padavina kao nožem presečene po vertikali. Ekipe 'Vodovoda' su stalno na terenu a trudimo se da niko od naših korisnika ne ostaje bez vode duže od osam sati", kazao je Mitrović.

Prema njegovim rečcima, problem sa čestim kvarovima na azbestno-cementnim cevima u vranjskom vodovodu postojao i pre obilnih padavina u Vranju, jer su delovi vodovodne mreže stari i po 60
godina, dok je rok trajanja tih cevi 35 do 40 godina.

"U julu počinje zamena azbestno-cementnih cevi u vranjskom vodovodu koje finansira nemačka razvojna KFW banka. U naredne dve godine treba da se zameni ukupno 20 kilometara azbestno-cementnih cevi u vodovodu, od čega 4,5 kilometara u ovoj i 15,5 kilometara u narednoj godini", rekao je Mitrović.

On je naveo da će izvođač radova na zameni azbestno-cementnih cevi u Vranju biti izabran na međunarodnom konkursu, prema propisima Evropske unije.

Vranjski "Vodovod" je do sada iz sopstvenih sredstava zamenio nekoliko kilometara azbestno-cementnih cevi, čija je upotreba u EU zabranjena, a Vranju i u mnogim gradovima Srbije te cevi su ugrađivane šezdesetih godina prošlog veka.