Predstavnici Centra za razminiravanje su u punoj pripavnosti, a od kraja maja uz podršku američkih deminera pregledali su veliki deo potencijalno ugroženih lokacija u Srbiji.

"Do sinoć smo pregledali 80 odsto lokacija u Srbiji i na njima nije, zbog poplava ili klizišta, došlo do pomerenjua neksplodiranih ubojnih sredstava", izjavio je Tanjugu direktor Centra za razminiravanje Branislav Jovanović.

On je rekao da predstavnici Centra i tim američkih deminera danas kontrolišu teren na području Preševa i Bujanovca i da prvi rezultati pokazuju da ni na tom terenu nije bilo pomerenja neekslodiranih ubojnih sredstava.

"Do sutra ujutro, odnosno uoči sastanka u Moroviću sa predstavnicima za razminjiravanje iz BIH i Hrvatske, imaćemo kompletne podatke za područje Srbije", rekao je Jovanović.

U Moroviću će sutra biti predstavljen akcioni plan za hitnu sanaciju poplavljenog područja u regionu zbog eventualnog pomeranja nerazminiranih minskih polja.

Na inicijativu Centra za razminiranje Srbije, u maju je, kada su počele poplave i u regionu, formiran regionalni ekspertski tim koji čine i predstavnici Centara za razminiravanje iz BIH i Hrvatske.

Na sastanku u Moroviću najavljeno i je učešće eksperata za uklanjanje eksplozivnih sredstava iz Biroa za političko-vojne poslove Stejt departmenta i predstavnika Međunarodne fondacije za jačanje bezbednosti ljudi.

U proteklom periodu predstavnici Centra za razminiravanje Srbije izvršili su preventivnu edukaciju stanovništva u mestu Jamena, kao i lokalnih i međunarodnih timova za spasavanje za reagovanje u slučju pojave mina.

Za razliku od Srbije, mine, bombe i druga neeksplodirana ubojna sredstva, uglavnom zaostala iz ratnih sukoba iz devedesetih godina prošlog veka, najviše ugrožavaju građane BIH.

Neeksplodirana sredstva pronađena su u Prijedoru, Bijeljini, Brčkom, Šamcu, Doboju, Gradačcu, Gračanici, Zavidovićima, Kalesiji, Tuzli, javili su krajem maja mediji u BiH.

Biro za političko vojne poslove američkog Stejt departmenta saopštio je 25. maja da će poslati stručnjake za uklanjanje zaostalih mina u područjima pogođenim poplavama u Srbiji i BIH.

Američki stručnjaci pomagaće lokalnim deminerima da otkriju i uklone neke od 120.000 zaostalih mina koje su mogle da budu pomerene u poplavama.

Oni su upozorili na mogućnost da su mnoge od oznaka kojima su obeležena minska polja zaostala iz ratova devedesetih, u poplavama takođe pomerene.