Solorano je, gostujući u Jutarnjem programu TV Pink, rekla da se saradnja u toj oblasti obavlja i sa EU i Svetskom bankom i da se nada da će za nekoliko sedmica biti završen i plan za predstojeće godine.

Ona je istakla da je osnovna briga ekspertskog tima UN bila šteta naneta poljoprivredi i da su eksperti za poplave posmatrali zdravstvene i probleme u poljoprivredi, kao i probleme sa industrijskim zagađenjem i klizištima.

Solorano je ukazala da je i životnoj sredini naneta šteta i ponovo upozorila da se u nekim područjima još zadržala voda, koja se pomešala sa vodom iz kanalizacije, što, prema njenim rečima, predstavlja veliki rizik po zdravlje.

Ona je objasnila da zato na terenu eksperti Svetske zdravstvene organizacije rade na proceni situacije, kako bi se utvrdilo u kojim oblastima se ljudi mogu vratiti kući, a u kojim oblastima se još ne preporučuje povratak, dok se voda ne povuče.

Prema njenim rečima, potrebno je voditi računa o sistemu za navodnjavanje, posebno u brdsko-planinskim predelima i regulisanju vodotokova, pogotovu sada posle poplava, kada reke imaju nove tokove, a takođe, neophodno je i redovno čišćenje rečnih korita.

Solorano je rekla da se prati situacija na poljima gde se voda još zadržala i obavljaju procene u vezi sa potrebom vakcinacije, kako bi se sprečile infekcije u budućnosti.

Klizišta zahtevaju posebnu pažnju da bi se obezbedio bezbedan povratak ljudi, jer u ovom trenutku mnoga mesta i lokacije nisu bezbedne za povratak stanovništva, upozorila je Solorano.

Solorano koja je ove sedmice predala Vladi Srbije izveštaj u kome su eksperti UN, posle prve procene sa terena od 18. do 31. maja, upozorili na zdravstvene i ekološke rizike usled vode koja se povlači, kao i na štetu u poljoprivredi, podsetila je da je juče bio Svetski dan zaštite životne sredine.