To znači da odgovornost za asanaciju terena i pomoć ugroženima ne bi više bila na vojsci, već bi se prebacila na opštinu, odnosno gradsku vlast.

To, međutim, ne znači da bi se vojska i policija skroz povukli. Neke jedinice, poput inženjerije i mehanizacije bi ostale, dok bi glavnu reč u daljoj obnovi Obrenovca trebalo da preuzme opština.

Vojska Srbije, koja već pet dana sanira posledice poplava u Obrenovcu, do danas je na deponije odnela oko 15.000 tona kabastog smeća. U ovom trenutku u tom gradu angažovano je oko 1.000 njenih pripanika.

Kako se navodi na sajtu Ministarstva odbrane u doskora neprohodnim ulicama, nema više gomila kabastog smeća, niti mirisa truleži, zbog čega su vojnici angažovani na uklanjanju ostataka otpada, pomoći stanovništvu u dvorištima i čišćenju ulica.

"Angažovanjem Vojske Srbije na deponiju je odneto oko petnaest hiljada tona kabastog smeća i možemo slobodno reći da smo trenutno najveće gradjevinsko i komunalno preduzeće u zemlji", izjavio je komandant Štaba za otklanjanje posledica poplava u Obrenovcu general-potpukovnik Aleksandar Živković.

On je dodao da su, nakon akcije spasavanja i evakuacije, u završnoj fazi aktivnosti na sanaciji i normalizaciji stanja, ali da je od velikog značaja uloga Vojske u umrežavanju i koordinaciji svih javnih službi i aktivnosti.

Ispred Sokolskog doma angažovano je dvanaest pripadnika Komande za razvoj Beogradske brigade.

Kapetan Miloš Durković istakao je da Vojska Srbije daje maksimum kako bi pomogla lokalnom stanovništvu, dodavši da je deo njenih pripadnika iz Obrenovca, zbog čega srpski vojnici pomažu i u sanaciji njihovih poplavljenih domaćinstava.

"Tu smo da pružimo logističku podršku, u sanitetu, dopremanju hrane i goriva", dodao je Durković.

Ispred crkve i Osnovne škole "Prva obrenovačka" deo jedinice iz Centra za obuku V i PVO iz Batajnice tovari ostatke šuta, a posao će nastaviti u toj ulici sve dok ne bude kompletno obavljen, ističu vojnici i poručuju da im elana ne nedostaje.

Novinarska ekipa magazina "Odbrane" na terenu je zatekla ekipu prve Lake poljske bolnice, koja je došla na poziv jednog do gradjana čija majke je imala zdravstvenih problema.

Opšti hirurg major Dejan Veljković izjavio je da je do sada obavljeno 350 pregleda i da je reč uglavnom o lakšim povreama nastalim tokom iznošenja smeća.

"Ima dosta i internističkih stanja i pregleda, hipertenzija, a i psihijatar ima posla. Možemo reći da je naša laka poljska bolnica opravdala svoje postojanje i pacijenti su imali prilike da, praktično u komšiluku, ostvare osnovnu zdravstvenu zaštitu", zaključio je Veljković.

Čučković: Obrenovac grad bede ili novi grad

Predsednik Gradske opštine Obrenovac Miroslav Čučković izjavio je danas da, posle poplava, od Vlade Srbije zavisi da li će Obrenovac proglasiti gradom bede ili će sa ozbiljnim sredstvima napraviti novi grad.

Daćemo sve od sebe i potpuno se posvetiti poslu koji se odnosi na izgradnju novog Obrenovca i novog sistema odbrane od poplava, pošto je priroda pokazala da postojeći nasipi nisu dovoljni, rekao je Čučković na obeležavanju opštinske slave.

Čučković je izjavio da je opština imala na raspolaganju 70 mašina, a da je posle odluke da pripadnici vojske dođu u Obrenovac stiglo tri puta više mašina, saopšteno je iz Opštine Obrenovac.

Tek polovina kabastog materijala je odneta i moj apel je da se svi radno sposobni Obrenovčani stave na raspolaganje vojsci, za pomoć u iznošenju kabastog materijala, rekao je Čučković.

Uz slavske čestitke rukovodstvu opštine Obrenovac, sveštenstvo obrenovačke crkve je poželelo da se nikada više u ovakvim uslovima ne proslavlja slava, ali i poručilo da ono "što nas ne obori, ojača nas".

Čučković je povodom obeležavanja opštinske slave rekao da je slava obeležena s velikom zabrinutošću na koji način će se razvijati budućnost te opštine.

"Mislimo da nam je više nego ikad potrebna solidarnost, jer danas su svi isti - polomljeni u duši. Materijalno je neko više, neko manje oštećen, ali je svako pogođen ovom nepogodom. Gradska opština Obrenovac će zajedno sa stanovnicima dati sve od sebe da se u ovaj grad vrati život, a da onda krenemo putem razvoja", poručio je Čučković.

On je o saradnji sa Vojskom Srbije rekao da je pre dolaska njenih pripadnika opština imala na raspolaganju 70 mašina.

"Ono što je učinak posle odluke da pripadnici Vojske Srbije dođu u Obrenovac je da je stiglo tri puta više mašina. Tek polovina kabastog materijala je odneta", rekao je Čučković i apelovao na sve radno sposobne Obrenovčane da pomognu pripadnicima Vojske Srbije u iznošenju kabastog materijala.