Navodi se i da to nije stvar grešaka političara u prošlosti, već, kako tvrde, ta praksa se nastavlja.

Napominju i da, ako je međudržavni sporazum, koji ima veću pravnu snagu od domaćih zakona, nedorečen problem postaje daleko veći, a ukazuju i da nije reč o jedinstvenom slučaju.

Oni napominju da, za razliku od naftno-gasnog sporazuma sa Rusijom, koji je bio raspravljan u Skupštini i bio dostupan javnosti, za sadašnje velike investicione aranžmane, poput izgradnje "Beograda na vodi" i sporazuma o formiranju "Er Srbija", mnoge važne informacije nisu dostupne.

Državni vrh Srbije, međutim, poručio je ranije da Srbija nije odložila početak gradnje Južnog toka kroz našu zemlju, da zasad teče sve kao što je i planirano, a da će eventualno drugačiju odluku doneti samo Vlada Srbije.

"Takvu odluku donosi vlada, a vlada nije zasedala. Za nas teče sve kao što je i planirano, ako bude bilo kakvih promena vlada će doneti odluku i bićete o tome obavešteni", rekao je ranije premijer Aleksandar Vučić u Vladi Srbije napomenuvši "da bi voleo da postoji više strpljenja u donošenju odluka kao što je ova".

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je takođe da je nacionalni interes Srbije da realizuje gradnju Južnog toka.

"Mislim da niko sebi neće uzeti pravo da ugrozi energetsku bezbednost i stabilnost, građana u ovom delu Evrope, uključujuci i Srbiju. Kao što je rekao i premijer, Srbija nije donela odluku da se obustave radovi. Mi čekamo da vidimo šta će se dalje desiti", rekao je Dačić novinarima u Gradskoj biblioteci i dodao da što se Srbije tiče, "mi smo spremni" za realizaciju gradnje gasovoda.

Ministar je rekao da mu se čini da od Rusije, pa do krajnjeg cilja Južnog toka, samo Srbija nije članica EU i da bi, kako je rekao, o tome, valjda, trebalo da govore i neki drugi, na primer, Italija, Austrija, Mađarska, Bugarska, jer svi oni imaju potpisane sporazume sa Rusijom.

Ministar energetike Srbije Aleksandar Antić je ranije, takođe, izjavio da Srbija ne planira da odlaže početak izgradnje dela gasovoda Juži tok, nakon što je EU ove nedelje zatražila od Bugarske da obustavi radove na tom projektu.

Antić je u intervjuu Rojtersu rekao da nema "planova za odlaganje izgradnje", ali i da stav Srbije po tom pitanju "nije konačan i da će Beograd pratiti razvoj situacije i donositi odluke u skladu sa tim".