• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čak 39 odsto beogradskih studenata želi "preko"

Izvor Fonet

Sebe u inostranstvu posle završenog fakulteta vidi 39 odsto studenata Univerziteta u Beogradu, pokazalo je tradicionalno istraživanje Marketing radionice Ekonomskog fakulteta, sprovedeno na uzorku od 1.500 akademaca.

U državnom preduzeću želi da radi 34 odsto,  a 27 odsto u privatnom,

Fakulteti sa kojih najviše studenata planira da ode u inostranstvo posle studija su: Arhitektonski - 72,2 odsto, Medicinski - 63,9 odsto i Fizička hemija - 61,3 odsto.

Fakulteti sa najmanjim brojem studenata koji žele da odu u inostranstvo su: Bogoslovski i Matematički - 25 odsto i Učiteljski - 20,5 odsto.

Najznačajniji razlog za odlazak iz zemlje je nizak životni standard u Srbiji, što smatra 30 odsto studenata, zatim nemogućnost zaposlenja (25 odsto), dalje školovanje (24 odsto), dok je 19 odsto reklo da ne planira da napusti Srbiju.

U proseku, svaki četvrti student na Univerzitetu u Beogradu je čuo za konkretan primer korupcije na svom fakultetu, a taj procenat je ubedljivo najveći na Medicinskom (70,8 odsto) i Veterinarskom (67,5 odsto, dok je najmanje čulo za to na Fizičkom (3,1 odsto) i Bogoslovskom (0 odsto).

Studenti smatraju da je najznačajniji faktor prilikom zaposlenja veza, zatim lična sposobnost, preporuka a na poslednja dva mesta je fakultetska diploma i prethodna praksa.

Čak 61 odsto studenata nema poverenja ni u jednu instituciju, njih 12,7 odsto ima poverenjeu Vojsku, 11,9 odsto u crkvu, 5,7 odsto u Vladu, 2,6 odsto u policiju, 2,5
odsto u Narodnu banku Srbije, 1,7 odsto u Skupštinu i 1,5 odsto u predsednika države.

U odnosu na prethodnu godinu (april 2013.), poverenje u sve institucije se povećalo, izuzev u crkvu gde je opalo sa 12,8 na 11,9 odsto, dok je naročito je veliki skok kod poverenja u Vladu, sa 1,1 na 5,7 odsto i Skupštinu sa 0,3 na 1,7 odsto.

Ocenjujući trenutno stanje u privatnom i javnom sektoru na skali od 1 do 5, studenti su ocenili da je u javnom sigurnija plata i bolje radno vreme, dok za privatni smatraju da nudi bolje zarade, mogućnosti napredovanja i pruža bolje šanse za sticanje korisnog radnog iskustva.

Ukoliko bi svi radili u privatnom sektoru, 47 odsto bi radilo u velikoj korporaciji, 41 odsto bi započelo sopstveni biznis, 10 odsto bi nastavilo porodični biznis, a dva odsto bi izabralo da ostane nezaposleno.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rakija

Zelece ih još više. Ja nisam nikad želeo da odem odavde, ali od kada su ovi na vlasti, samo želim da pobegnem.

special image