• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najveća navala na računarske fakultete

Izvor mondo.rs

Veliko je interesovanje studenata za sve računarske fakultete, istakla je prorektorka za nastavu Univerziteta u Beogradu Nada Kovačević.

Na osnovnim studijama ima mesta za oko 14.500 do 15.000 studenata, od toga 9.500 budžetskih.

Pripreme budućih brucoša za prijemne ispite privode se kraju. Prorektorka za nastavu beogradskog univerziteta profesorka Nada Kovačević ističe da je uglavnom sve spremno.

Prvi prijavni rok, koji je zbog vanredne situacije usled nedavnih polava odložen za nedelju dana - počinje prekosutra - 2. jula, a polaganje prijemnih ispita je od 7. jula.

"Na osnovnim studijama ima oko 14.500 do 15.000 mesta, od toga je 9.500 budžetskih. To je uobičajeni broj. Određeni broj fakulteta ima manji broj, jer nisu prošli neki programi. Filozofski je dobio manje, pa ćemo videti kako to da preraspodelimo", rekla je Kovačevićeva gostujući u Dnevniku RTS-a.

Svi računarski fakulteti su, kaže, traženi.

"Najviše studenata pokušava da upiše Fakultet organizacionih nauka i Elektrotehnički fakultet, a ko ne uspe da upiše softverski inženjering, upisuje neki drugi smer", kaže Kovačevićeva.

Prošle godine najtraženiji su bili ETF, Matematički fakultet, ali i stomatologija, Fakultet bezbednosti, Fakultet sporta, molekularna biologija.

Mašinski fakultet nam je prošle godine imao veliki broj prijavljenih što je bio veliki uspeh, kaže Kovačevićeva. Svoja mesta su popunili i Tehnološko-metalurški i Poljoprivredni fakultet.

Govoreći o cenama prijemnih ispita i preporuci Ministarstva da se studenti oslobode tih troškova, Kovačevićeva kaže da prijemni ispiti ipak snose dodatne troškove.

Imamo po dva i tri puta više prijavljenih, treba organizovati ispit - potrebne su prostorije, priprema materijala, objašnjava Kovačevićeva.

Ona navodi da Ministarstvo plaća određene troškove, ali da ima i mnogo drugih. Kovačevićeva je rekla da su prošle godine neki fakulteti podigli cenu. "Razgovarali smo sa njima i mislim da se neće ponoviti", dodala je Kovačevićeva.

Izmenama zakona o visokom obrazovanju troškovi fakulteta će biti transparentni. "Neće nam biti problem jer školarine nisu ekonomska vrednost školovanja, već usklađene sa onim što dobijamo iz budžeta", rekla je Kovačevićava za RTS.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

baxon

pa jok ce da kopaju i tegle profile !

special image