• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I čačanski stočari zabrinuti zbog zdravijeg mleka

Izvor Tanjug

Čačanski stočari su zabrinuti zbog stupanja na snagu pravilnika o smanjenju dozvoljenog aflatoksina u mleku sa 0,5 na evropskih 0,05 mikrograma po kilogramu, smatrajući da će im to stvoriti dodatne problme.

Stručnjaci ih, s druge strane, savetuju da problema neće biti ako kontrolišu stočnu hranu.

Posle jučerašnjeg zahteva proizvođača mleka i odgajivača goveda da se hitno ukine pravilnik o dozvoljenoj koncentraciji aflatoksina u sirovom mleku i odlaži njegova primena sve dok se ne ispune neophodni uslovi, čačanski stočari su, takođe, izrazili zabrinutost zbog stupanja na snagu novog pravilnika.

 Dejan Urošević iz Donje Trepče koji se bavi stočarstvom 20 godina i trenutno u štali ima 20 krava i predaje više od 100 litara mleka dnevno, nije siguran da će stočari moći da poštuju novi pravilnik.

"Ne znam koliko će stočari moći da poštuju granicu aflatoksina od 0,05 (mikrograma po kiogramu) u mleku, verovatno će mlekare koje otkupljuju mleko prekinuti saradnju sa njima ", naveo je on u izjavi Tanjugu.

Urošević, koji pored 20 krava i 55 junica, obrađuje preko 30 hektara zemlje na kojoj proizvodi hranu za svoja grla i od stočarstva izdržava šestočlanu porodicu, navodi da do sada nije imao problema prilikom predaje mleka budući da su sve analize koje je mlekara sprovodila bile dobre.

Prema rečima doktorke veterinarske medicine, Vladana Milića, kada je u pitanju aflatoksin, najvažnije je kontrolisati ispravnost stočne hrane, bez obzira da li se radi o malim ili velikim farmama.

"Stočari hranu za svoja grla delom sami proizvedu, a delom se snabdevaju na tržištu, ali moraju kontrolisati njen kvalitet. Postoji supstanca zeolit kojim se neutrališe gljivica aflatoksina, a u visokom stepenu poboljšava konverziju hrane.Dodavanjem ovog prirodnog minerala svakodnevno u stočnu hranu, aflatoksini bi mogli biti eliminisani iz mleka", rekao je on Tanjugu.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikola

Sram vas bilo, zabrinuti ste zbog svog profita, a zdravlje ljudi i dece ko j... Da ste u startu vodili vise racuna sa cime hranite stoku, sad ne bi bili u probemu. Da se ja pitam, sve bih vas zatvorio zbog ugrozavanja zdravlja ljudi.

special image