• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na današnji dan rođen Nikola Tesla

Izvor Tanjug

Američki naučnik i pronalazač srpskog porekla Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji, rođen je na današnji dan 1856. godine u Smiljanu.

On je rođen u tadašnjoj Habsburškoj monarhiji, zapravo današnjoj Hrvatskoj, kao sin seoskog pravoslavnog sveštenika.

 Iako je studirao elektrotehniku, nikada je nije završio, međutim njegovim izumima u mnogo čemu postavljen je pravac naučno-tehničkog razvoja čovečanstva u 20. veku.

Nasuprot svim velikim autoritetima njegovog vremena, Tesla je instistirao na pretvaranju naizmenične struje u jednosmernu. Ovaj naučnik je najviše doprineo nauci i tehnološkom progresu sveta kao pronalazač obrtnog magnetnog polja, indukcionog motora, polifazne naizmenične struje, generatora i kompletnog sistema proizvodnje i distribucije električne energije.

Čuveni pronalazač je konstruisao i generator struja visoke frekvencije i napona, danas poznat kao "Teslin transformator", transformator bez jezgra, Teslinu zavojnicu, ili Teslin kalem.

Sredinom 1882. godine odlazi u Pariz, a 1883. godine iz Pariza prelazi u Strazbur gde je napravio prvi prototip indukcionog motora.

Nikolić: Teslinu zaostavštinu čuvati sa ponosom

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić, povodom godišnjice rođenja Nikole Tesle, istakao je danas da dostignuća Tesle predstavljaju zaostavštinu koju Srbija sa ponosom treba da čuva i nesebično deli sa čitavim čovečanstvom. Nikolić je, u razgovarao sa izvršnom direktorkom Tesline naučne fondacije Marinom Švabić, ponovio izraze zahvalnosti povodom uručene Tesline nagrade i rekao da je Nikola Tesla bio čovek budućnosti, čovek koga buduće generacije ne mogu i ne smeju da zaborave. Marina Švabić se u ime Tesline naučne fondacije zahvalila predsedniku Nikoliću na ličnom doprinosu da se očuva uspomena na život i delo istaknutog naučnika, genijalnog pronalazača Nikole Tesle, saopštila je Pres služba predsednika republike.

Godine 1884. odlazi u Sjedinjene Američke Države, gde ostaje do smrti. Počinje da radi u Edisonovoj kompaniji, koju napušta već 1885. godine i osniva sopstvenu kompaniju - "Tesla Arc & Light Co." Počinje da pravi prve motore i generatore naizmeničnih polifaznih struja.

Od 1887. do 1890. godine prijavljuje svoje najpoznatije patente iz oblasti polifaznih naizmeničnih struja, generatore i motore. Pronalaske javno prikazuje u Američkom institutu elektroinženjera. Odmah potom Kompanija Vestinghaus otkupljuje prvih sedam Teslinih patenata iz oblasti polifaznih struja.

U Pitsburgu (1888-1889) sa inženjerima Kompanije Vestinghaus radi na praktičnoj realizaciji svojih patenata. Tokom ovog perioda urađene su pripreme za realizaciju prve centrale na Nijagarinim vodopadima po Teslinom sistemu.

Centrala je komercijalno otvorena 15. novembra 1896. godine puštanjem struje do grada Bafala i bila je uvršćena u jedno od svetskih čuda toga doba.
Sledeću veliku oblast njegovih istraživanja čine naizmenične struje visokih frekvencija i njihovo dejstvo.

Tesla je 1893. godine svojim sistemom četiri kola u rezonanci pokazao da su antena, uzemljenje i rezonanca tri elementa koja mora da poseduje svaki predajnik i prijemnik za bežičnu telegrafiju, čime je utro put otkriću modernog radija.

Jedan je od prvih naučnika na američkom kontinentu koji je dobio rendgenske snimke šake, lobanje, kolena i lakta. Prvi je istraživač koji je ukazao na veoma štetno dejstvo rendgenskih zraka na organizam pri suviše dugom izlaganju zračenju.

Pionir je i radio-tehnike, bežične telegrafije, radara. Bez izuma Tesle, jednog od najpoznatijih naučnika sveta, savremena civilizacija imala bi potpuno drugačiji izgled.

Po njemu je jedna jedinica međunarodnog "SI" sistema dobila naziv - mera za magnetnu indukciju "tesla".

Ovaj svet napustio je u jeku Drugog svetskog rata na samom početku 1943. godine. Sahranjen je 12. januara na njujorškom groblju, posle opela služenog u srpskoj katedralnoj (sabornoj) crkvi svetog Jovana Bogoslova na Menhetnu.

BROJNI PROGRAMI

Na Teslin rođendan otvara se EXIT festival, koji će porukom "Revolution" odati počast Prometeju savremenog doba, u Naučnom klubu Centra za promociju nauke (CPN) u Beogradu biće otvoren Dečji naučni klub, predstavljan program Horizont 2020 i održana tribina "HAARP i druge zablude o nauci", a "Tesla dan" će se održati u Užicu, Nišu, Leskovcu...

Novosadski EXIT, po ocenama najuticajnijih medija, jedan od najboljih festivala na svetu, ove godine povezujući Nikolu Teslu i Novaka Djokovića - ponovo prvoplasiranog na svetskoj teniskoj listi, pored muzičkog i umetničkog programa okuplja i vrhunske svetske stručnjake na temu nacionalnog brendiranja.

Na Fruškoj gori će biti održan Multimedijalni internacionalni festival "Nikola Tesla - Secret Connection Summit", u sklopu Naučno-obrazovnog rekreativnog centra Elektrovojvodine.

Festival se bavi temama koje osvetljavaju Teslin doprinos napretku moderne civilizacije u oblastima komunikacija, telekomunikacija, energetike, inovacija, kulture, umetnosti i filozofije stvaralaštva, kao i Teslinim doprinosima razvoju ekološke svesti u društvu i uspostavljanju ekološke odgovornosti kao sastavnog dela industrijskog razvoja globalnog društva.

Biće obeležen i Teslin rođendan i održana svečana akademija. Festival je podržao predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Među gostima će biti ličnosti poput direktora međunarodnog centra za mir iz Vašingtona, Gaja Džokina, predsednika francuske federacije za UNESKO Iva Lopeza, direktora međunarodnog samita za održivo liderstvo Umeša Mukija, proslavljene australijske profesorke Nataše Cica, čuvenog američkog grafičara Rave Mehta, lideri najboljeg svetskog foruma za mlade One Young World, i mnogih drugih.

Talentovanih 150 studenata iz Srbije, ali i sa najprestižnijih svetskih fakulteta biće polaznici Tesla kampa koji će biti organizovan u okviru foruma.

Beogradski Centar za promociju nauke prikazivaće filmove o Tesli, a na tom i drugim skupovima u organizaciji centra biće najavljen najveći program za finansiranje nauke ikada - "Horizont 2020".

Beograđani će imati priliku da obiđu kabinete Elektrotehničkog fakulteta i saznaju kako je Tesla "pravio gromove", na koji način je proizvodio bežičnu energiju i loptaste munje, kako se meri jačina struje.

U Narodnoj biblioteci Srbije biće moguće saznati više o posebnom prijateljstvu Tesle i pesnika Jovana Jovanovića Zmaja, dok će u Univerzitetskoj biblioteci biti moguće saznati zašto je Djorđe Stanojević čovek koji je osvetlio Srbiju.

Na reci Djetinji u Užicu će biti moguće obići najstariju hidroelektranu u Srbiji, sagrađenu prema Tesla principima 1900. godine, samo četiri godine posle Nijagare.

Posetici u Leskovcu će moći da obiđu hidroelektranu Vučjanku koja predstavlja neverovatan spoj prirode i ljudskih ruku.

U Nišu je najavljena poseta hidroelektrani Sveta Petka koja je od aprila prvi put u svojoj istoriji otvorena za posetioce, kao i uz specijalne animacije Teslinih patenata na Elektronskom fakultetu.

U čast Tesle prigodne programe pripremili su i Muzej Nikole Tesle i Zavod za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dr Milanče Mitovski

ПЕСМА И СЛАВА ТЕСЛИ Поводом 163. годишњице од рођења нашег генијалца Николе Тесле, човечанству га честитам уз жељу да благодете открића Николе Тесле користе ради своје среће и личне комфоpности, никако усмерене да науди лошим другима. Поводом тога написао сам из душе песму посвећену нашем генијалцу: ВЕЛИКАН НИКОЛА ТЕСЛА (Смиљан 10. 07. 1856.-Њујорк 7. 01. 1943.) Рођен у Смиљану у Лици, У Грацу и Прагу студирао, Од Будимпеште, по прилици И Париза, у Америку догурао. Студирао је сјајно технику, На хиљаде има патената, Везао се за електротехнику, Показао колико има талената. Наизменичну струју изумeо, Едисона, осим пара, надмашио, Генератор на Нијагари уградио, За људе ноћи светло приуштио. Живео увек скромно, без немира, Његови су бројеви дељиви са три: Соба 3327, 33. спрат,18 пешкира, На столу за ручавање 18 салвета, У 18 сати, у Њујоркеру, вечера. Поред Ђорђа и Пупина, И Милеве Марић Ајнштајн, Тесла је наше величанство Био звезда прошлог века, Свој народ незнано задужио Да га из душе слави довека. Док људе на планети има, Увек ће се свуда то знати Да се Никола Тесла име Најчешће спомиње и прати. Наш народ препун ће Узвишене славе, Поноса и људске среће Што је свету праве Изнедрио великане. Цео свет се најзад сети Да физичару Николи Тесли Мерну јединицу посвети. У SI систем мера то је „Тесла“ За густину магнетног флукса.

no1e

Zasto nas interesuje Tesla pored naseg srbskog Boga Novaka Djokovica? Novak je najveci genije koji je ikada setao planetom, njegov doprinos covecanstvu je veci od doprinosa svih naucnika zajedno.

Bugi lvanov

@no1e No1le, tenis je sport i cvaka cast Novaku,ali dvalvirati naučni rad.ČOVEKA KOJI JE OBELEŽIO 20. VEK,A TEHNOLOGIJOM I IMENOM,UPLOVITI U 21 VEK. To se zove genije milenijuma i prošlog i sadašnjeg. Njega niko nije guro ni otac ni Pilić ni Genčić. Tesla je jdini koji novac i zvanje je smatro tercijum,a nauka i skromnost vrlna,koja nam sada svima izbrisana. Tenis je zavisan od nauke i Tesle,nauka je nezavisna od bilo koj sport pa i tenis, sveti stefan, tajöst venčanja.

special image