Zapošljavaju se kao "promoterke", "igračice", "konobarice" i "pevačice",zvanično zarađuju 50 evra za veče, a za nezvanične usluge često budu plaćene nakitom, mobilnim telefonom, parfemom, ili komadom markirane garderobe, pišu "Novosti".

U policiji kažu da je prostitucija teško dokaziva i da se iz brojnih racija vraćaju praznih ruku, ali ne negiraju da se u noćnim klubovima na teritoriji Bujanovca i Preševa gotovo transparentno prodaje ljubav.

 "Javna je tajna da u klubovima i barovima na teritoriji Preševa i Bujanovca čiji su vlasnici Albanci rade devojke uglavnom iz Srbije", rekao je za "Novosti“ Slađan Ristić, inspektor za krvne i seksualne delikte.

On objašnjava da one "zvanično" rade u ovim klubovima, ali nezvanično pružaju seksuane usluge. I sve se odvija na dobrovoljnoj bazi, tako da policija nema prijava.

"Između devojaka koje rade u tim objektima i gazde stvara se neka vrsta posebnog odnosa koji se bazira na ćutanju i poverenju. Stalno vršimo racije, pretresamo objekte, nema droge i oružja, a prostitucija se zasniva na klasičnoj kompezaciji, da li za novac ili neki drugi poklon ", rekao je Ristić.

Njihove priče su različite, one su starosne dobi između 20 i 30 godina, a među njima ima i devojaka iz imućnih porodica, a zabluda je da su devojke isključivo iz ovih krajeva.

"Prilikom legitimisanja primetili smo da ima devojaka iz Vojvodine, Beograda, Niša ...... Posle određenog vremena odlaze da rade u Makedoniju, tačnije u Gostivar i Tetovo, u sličnim klubovima koje drže Albanci, zatim u Bosnu ili na Kosovo. Postoji neki krug u kome se devojke rotiraju u određenom vremenskom periodu", objasnio je Ristić.

Inspektor Boban Đorđević iz sektora za trgovinu ljudima kaže da nije retka pojava da devojke koje se dobrovoljno upuste u prostituciju kasnije budu žrtve trgovine ljudima.

Prema njegovim rečima policija je ranijih godina radila na nekoliko takvih slučajeva. Sa njegovom konstatacijom slažu se i u Odboru za ljudska prava i SOS telefonu, za žene i decu žrtve nasilja.