Posle ozbiljnih i dugotrajnih analiza pokazalo se da hospitalizovani pacijenti nemaju ebolu već jedan ima upalu pluća, a drugi malariju.

"Pacijenti su upućeni u našu kliniku zbog povišene temperature nepoznatog porekla. Posle detaljnih analiza i pregleda za jednog je potvrđeno da ima upalu pluća, a za drugug da ima malariju", rekao je Tanjugu direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti prof. Dragan Delić.

Delić je naglasio da je kod jednog od pacijenata utvrđena malarija, a kod drugog upala pluća, te da je bojazan da se radi o eboli, pored pratećih simptoma, pojačana činjenicom da su se nedavno vratili iz Libije, odnosno Ugande.

Ministarstvo zdravlja pojačalo je kontrolu granične sanitarne inspekcije na aerodromu Nikola Tesla i niškom aerodromu zbog putnika koji dolaze iz područja zahvaćenog epidemijom.

 ŠTA AKO SE DESI EBOLA

Ebola napada sitne krvne sudove u organizmu i pored visoke temperature, prate je opšta slabost, bol u glavi i mišićima, a vrlo brzo dolazi i do krvarenja kako unutrašnjeg, tako i spoljašnjeg. Infektivna klinika ima posebno odeljenje izolacije, gde se smeštaju pacijenti oboleli od zaraznih bolesti. Ako bi se sumnjalo da pacijent zaista ima zaraznu infektivnu bolest, celo odeljenje bi istog trenutka bilo zatvoreno, odnosno izolovano.

 Aktuelna epidemija najveća je dosad, a zahvatila je Liberiju, Gvineju, Sijera Leone i Nigeriju. Do sada su obolele 1.323 osobe, a 729 ih je umrlo. Virus se među ljudima prenosi kontaktom sa krvlju i drugim telesnim tečnostima.

Ne postoji specifičan lijek, niti vakcina protiv ovog oboljenja, a smrtnost se kreće i do 90 odsto.