• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uzbuna u Srbiji: Sumnjali da dvoje imaju ebolu

Izvor mondo.rs

Na Infektivnoj klinici Kliničkog-centra Srbije u Beogradu primljena su prva dva pacijenta pod sumnjom da imaju simptome smrtonosne ebole. Srećom, ispostavilo se da boluju od drugih, manje egzotičnih, bolesti.

Posle ozbiljnih i dugotrajnih analiza pokazalo se da hospitalizovani pacijenti nemaju ebolu već jedan ima upalu pluća, a drugi malariju.

"Pacijenti su upućeni u našu kliniku zbog povišene temperature nepoznatog porekla. Posle detaljnih analiza i pregleda za jednog je potvrđeno da ima upalu pluća, a za drugug da ima malariju", rekao je Tanjugu direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti prof. Dragan Delić.

Oprez na aerodromu

Mere predostrožnosti od širenja ebole preduzimaju se i na aerodromu “Nikola Tesla”. Putnicima se uručuju Zdravstvena uputstva, a ako putnik ima simptome, smešta se u izolovanu prostoriju odmah pored piste, o tome se obaveštava Hitna pomoć i prevozi se na Infektivnu kliniku.

Delić je naglasio da je kod jednog od pacijenata utvrđena malarija, a kod drugog upala pluća, te da je bojazan da se radi o eboli, pored pratećih simptoma, pojačana činjenicom da su se nedavno vratili iz Libije, odnosno Ugande.

Ministarstvo zdravlja pojačalo je kontrolu granične sanitarne inspekcije na aerodromu Nikola Tesla i niškom aerodromu zbog putnika koji dolaze iz područja zahvaćenog epidemijom.

 ŠTA AKO SE DESI EBOLA

Ebola napada sitne krvne sudove u organizmu i pored visoke temperature, prate je opšta slabost, bol u glavi i mišićima, a vrlo brzo dolazi i do krvarenja kako unutrašnjeg, tako i spoljašnjeg. Infektivna klinika ima posebno odeljenje izolacije, gde se smeštaju pacijenti oboleli od zaraznih bolesti. Ako bi se sumnjalo da pacijent zaista ima zaraznu infektivnu bolest, celo odeljenje bi istog trenutka bilo zatvoreno, odnosno izolovano.

 Aktuelna epidemija najveća je dosad, a zahvatila je Liberiju, Gvineju, Sijera Leone i Nigeriju. Do sada su obolele 1.323 osobe, a 729 ih je umrlo. Virus se među ljudima prenosi kontaktom sa krvlju i drugim telesnim tečnostima.

Ne postoji specifičan lijek, niti vakcina protiv ovog oboljenja, a smrtnost se kreće i do 90 odsto.

Tagovi

Komentari 13

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Olija

Pa,šta se uspaničili!Šta je tu je!Lekarima i sestrama mogu da savetujem ako se toga ranije nisu setili,da preventivno uzimaju taj novi lek od lista duvana !Ako hoće da budu preventivno zaštičeni.Kao i onima na aerodromu koji su ,,propustili"da prepoznaju koja je osoba zaražena a koja ne?

tuga

Sve sto nevalja nije nas zaobislo Nece ni ta nevolja.sami smo krivi Mi se jos bakcemo sa baskama i sugom.

Olija

Ubeđena sam da taj pacijent ima ebolu koja valjda počinje sa zapaljenjem pluća.Pretpostavljam da je to onaj naš čovek koji je bio zarobljen u Libiji i libijci su ga zato i pustili da se vrati pošto su ga namerno ili slučajno zarazili tom bolešću.

special image