Bojana Grgić iz “Batuta” naglasila je da je reč o uobičajenoj proceduri i da je zdravstveni sistem organizovan tako da sve osobe koje dolaze iz ugroženih područja na aerodromu prolaze kontrolu sanitarne inspekcije koja im izdaje rešenje o stavljanju pod nadzor.

"Od četvrtka do danas izdato je 14 takvih rešenja. Ona putnike iz ugroženih zemalja obavezuju da se u roku od 24 sata jave epidemiološkoj službi u zavodu za javno zdravlje prema mestu boravka", pojašnjava Grgić.

To podrazumeva da su putnici u stalnom kontaktu sa epidemiologom, da im se prati zdravstveno stanje tokom najdužeg perioda inkubacije a to je za ebolu 21 dan.

Ukoliko se desi da te osobe osete bilo kakve promene, dodaje ona, prvo se javljaju epidemiologu, a on u dogovoru sa infektivnim klinikama organizuje prijem takvog pacijenta.

Zaposleni u infektivnim klinikama danas su dobili i precizna uputstva od Instituta za javno zdravlje Batut kako treba da se ponašaju u slučaju da se pojavi pacijent zaražen ebolom.

"Preporuke koje smo dali treba da verifikuje Republička stručna komisija za zarazne bolesti i tada će u pisanoj formi biti dostavljen klinikama", pojašnjava Grgić.

Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je u ovogodišnjoj epidemiji virusom ebole zaraženo 1.848 osobe, a da je umrlo 1.013 ljudi.

Epidemija ebole proglašena je u Nigeriji, Gvineji, Liberiji, Sijera Leone.

Američki predsednik Barak Obama i Administracija za hranu i lekove (FDA) odobrili su danas zahtev vlade Liberije da se u tu zemlju pošalju doze eksperimentalnog leka za liberijske lekare inficirane virusom ebole.