• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novac iznošen na Kipar 49 puta

Bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes izjavio je pred Specijalnim sudom da je novac carine, koji je uplaćivan na račune Beogradske banke, 49 puta iznet na Kipar tokom prethodne decenije.

Bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes izjavio je pred Specijalnim sudom da je novac carine, koji je uplaćivan na račune Beogradske banke, 49 puta iznet na Kipar tokom prethodne decenije.

"Direktor trezora Beogradske banke Dramomir Stojković iznosio je, kao ovlašćeno lice, novac 42 puta po svim propisima, a ja sam bio dva puta u državnom avionu 'falkon' kojim je novac prenet na Kipar", rekao je Kertes.

Kertes je, izmedju ostalog, optužen da je izneo na Kipar 38 miliona nemačkih maraka 28. decembra 1998. godine.

Optuženi je rekao da to što je bio u avionu ne znači i da je on iznosio novac, i dodao da je i 1996. godine bio u avionu kojim je novac iznet na Kipar, i da mu je tada Stojković rekao da je izneto takodje 38 miliona maraka.

"Ja sam iz Bačke Palanke i nisam znao da je na nebu tako velika gužva, mislio sam da gore ima mesta za sve, ali je dozvolu za letove davao Brisel, pa su me jednom odbili zbog gužve i morao sam da čekam", istakao je Kertes.

Predsedavajući Sudskog veća Nada Zec pitala je optuženog da li je 6. oktobra 2000. godine naredio da se u državnoj bezbednosti obavi uništavanje carinske dokumentacije, a Kertes je odgovorio da nikada tako nešto nije naredio, niti mu je poznato da je u državnoj bezbednosti carinska dokumentacija uništavana. On je kazao da su jedino bili uništavani dnevni, interni izveštaji o naplaćenim carinama koje je on zahtevao da svakodnevno budu na njegovom radnom stolu, precizirajući da su ti podaci zvanično unošeni na poseban obrazac koji je služio za službenu carinsku evidenciju.

Kertes tvrdi da ništa nije nezakonito radjeno u carini i da osobe koje se pominju u optužnici - Slobodan Milošević, Jovan Zebić, Nikola Šainović i on, nisu radile u svojstvu privatnih lica, već kao legalno izabrani funkcioneri.

Kertes je, takodje, tvrdio da je, po nalogu vlade i resornih ministara, deo novca od carine uplaćivan na posebne račune "Beobanke".

Kertes je negirao navode optužnice da je, po nalogu tadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića i potpredsednike Savezne vlade Nikole Šainovića i Jovana Zebića, uplaćivao deo novca od carina na poseban račun "Beobanke". "To su bili nalozi vlade i resornih ministara i to je uplaćivala ovlašćena carinska služba, a ne ja", tvrdi Kertes.

Optuženi je naveo da su, pre njegovog dolaska na mesto direktora carine, bili otvoreni računi kod "Beobanke", jer je bilo odlučeno da se preko te banke sredstva od carine usmere u privredu. "Privredni subjekti su sačuvani, jer kako bi se danas prodavali", kazao je Kertes.

U Specijalnom sudu u Beogradu sudjenje Kertesu za zloupotrebu službenog položaja iznošenjem novca iz Srbije na Kipar počelo je u sredu. Optužnica je podignuta sredinom marta i na njoj su se našla imena i Miloševića, Šainovića i Zebića. Postupak je obustavljen protiv Miloševića i Zebića, pošto su preminuli, dok je protiv Šainovića postupak razdvojen, jer je u Hagu.

Prema optužnici, Milošević je tokom 1994. godine organizovao kriminalnu grupu čiji su članovi postali Kertes, Zebić i Šainović, a zloupotrebe su izvršili korišćenjem privrednih struktura i uticajem na izvršnu vlast. U optužnici se tvrdi da su Milošević, kao predsednik Srbije, Kertes kao direktor carine, Šainović i Zebić kao potpredsednici Savezne vlade, naložili da se deo prihoda od carine ne uplaćuje ovoj ustanovi, već na račune pravnih lica, političkih organizacija i državne bezbednosti.

Deo novca koji je trebalo da se uplaćuje Narodnoj banci Srbije iznošen je na Kipar i uplaćivan na račune nekoliko of šor firmi. Tužilaštvo navodi da je, u periodu od 1994. do oktobra 2000. godine, novac uplaćivan na račune 1.182 preduzeća, medju kojima su "Krušik" iz Valjeva, "Sloboda" iz Čačka, "Crvena zastava" iz Kragujevca i druge, čime je država oštećena za više miliona evra.

Kertes je na početku sudjenja tvrdio da nije počinio krivična dela, već da je sprovodio utvrdjenu državnu politiku, a za optužnicu je kazao da je "politički montirana".

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image