U saopštenju crkvene vlade se navodi da "upornim ostankom u raskolu", MPC nehrišćanski učestvuje u progonu arhiepiskopa Jovana, kanonskog poglavara autonomne Ohridske arhiepiskopije, njegovog sveštenstva, monaštva i vernog naroda.

SPC je, naime, još na majskom Saboru konstatovala da jeste spremna za dijalog o "uspostavljanju kanonskog poretka, verskog mira i bratske ljubavi sa crkvom u susednoj i prijateljskoj Makedoniji", ali da je uslov za to prethodno oslobadanje nepravedno utamničenog arhiepiskopa Ohridskog Jovana.

Sabor je naveo da je arhiepiskop Jovan zatočen upravo na zahtev vrha crkve u Makedoniji, koja je u raskolu.

Tada je navedeno i da su istovetnu poruku kanonski nepriznatoj Makedonskoj pravoslavnoj crkvi uputili i patrijarsi vaseljenski Vartolomej i moskovski Kiril.

Prema ranijim porukama iz SPC oslobadanje arhiepiskopa Jovana je jedini uslov za nastavak dijaloga o autokefalosti MPC, a patrijarh Irinej je takođe već ranije Tanjugu rekao da je uslov za taj dogovor i postovanje Niskog sporazuma iz 2002.

Bivši vladika MPC i aktuelni arhiepiskop Ohridski SPC Jovan je osuden na zatvorsku kaznu zbog navodne pronevere. Uhapšen je decembru 2011, a nakon progona nepriznate MPC on je "prešao na stranju SPC" koja mu je dodelila status arhiepiskopa i zvanicnog predstavnka Pravoslavne ohridske arhiepiskopije.

Makedonski mediji tvrde da je Vraniskovski zajedno sa svojm sledbenicima i SPC-om pokrenuo navodno "veliku međunarodnu propagandnu akciju" u nameri da prikriju njegove "kriminalne radnje", stvarajuci istovremeno sliku da je on u Makedoniji progonjen zbog ugrozavanja verskih sloboda.

Portal Tajm na makedonskom jeziku je pisao da je čak i zvanični Beograd zloupotrebio ovaj slučaj tako sto je predsednik Srbije Tomislav Nikolić, prlikom posete Skoplju, ponudio da posreduje u rešavanju ovog spora ukoliko se Makedonija saglasi da oslobodi Vraniskovskog koga, inače, u u toj državi zovu "prosrpskim arhiepiskopom".