• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija plaća zbog torture Bošnjaka u logoru

Izvor Beta

Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je utvrdio odgovornost Republike Srbije za torturu i nečovečno postupanje pripadnika MUP-a nad dvojicom Bošnjaka iz Žepe (BiH) u logoru Šljivovica u opštini Čajetina tokom 1995. i 1996. godine.

Kako je danas saopštio Fond za humanitarno pravo, Apelacioni sud preinačio je presudu Prvog osnovnog suda u Beogradu i obavezao državu da Enesu Bogiloviću i Mušanu Džebi isplati odštetu u ukupnom iznosu od 600.000 dinara.

Fond je naveo da, iako dosuđeni iznosi odštete ne mogu predstavljati pravičnu naknadu žrtvama, "pravosnažna sudska ocena tretmana zarobljenih Bošnjaka u logoru Šljivovica od strane pripadnika MUP-a predstavlja prvo institucionalno priznanje nedela počinjenih nad Bošnjacima u logorima Šljivovica i Mitrovo Polje".

Apelacioni sud je utvrdio da su Enes Bogilović i Mušan Džebo u avgustu 1995. godine sa grupom Bošnjaka preko Drine prebegli u Srbiju, gde su se predali pripadnicima Vojske Jugoslavije.

Svi Bošnjaci podeljeni su u dve grupe, a Bogilović i Džebo su odvedeni u "centar" koji je formiran 1. avgusta 1995. godine i koji se nalazio u Braneškom Polju (Šljivovica), u radničkim barakama GP Planum.

Po evidenciji Međunarodnog komiteta Crvenog krsta koju je sud prihvatio kao dokaz, Bogilović je oslobođen 29. januara 1996. godine, a Džebo 6. decembra 1995. godine.

U logoru su bili izloženi torturi i nečovečnom postupanju pripadnika MUP-a. Policajci su ih tukli palicama, granama, gumenim cevima, gašene su im cigarete po telu.

Prema oceni Apelacionog suda, "ponašanje čuvara u Centru u Vraneškom Polju prema tužiocima, ali i prema ostalim licima koja su tamo boravila, teško da se može pripisati ponašanju koje je dostojno pojedinca".

Fond je podsetio da su od posledica zlostavljanja i nečovečnog postupanja u logorima preminula četiri logoraša: Ahmo Krlić, Meho Jahić, Šećan Dizdarević i Nazif Krlić.

U septembru 2011. godine Tužilaštvu za ratne zločine podnelo je krivičnu prijavu protiv više od 50 pripadnika MUP-a, Državne bezbednosti i VJ zbog ratnih zločina protiv ratnih zarobljenika počinjenih u logorima Šljivovica i Mitrovo Polje.

Zbog nesprovođenja adekvatne istrage, Fond je u aprilu 2013. godine podneo ustavnu žalbu Ustavnom sudu Srbije, piše u saopštenju.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Plavi jahac

A ko ce da plati za ubistvo 50 rezervista koje su muslimanski teroristi iz Zepe ubili 1992 godine , na pocetku rata u Bosni ? I ne samo tada , vec naredne 3,5 godine su trajali neprekidni napadi i vrseni brojni zlocini na srpskim lokalnim stanovnistvom nakon upada iz od NATO , kobajagi UN , zasticene zone Zepa i Srebrenica . Vukcevic i Vekaric ce da odgovaraju i pred sudom i pred istorijom i pred narodom zbog prikrivanja zlocina nad Srbima . Mi Srbi im to nikada necemo zaboraviti i oprostiti ...

Ahtung

Kako mogu biti tretirani kao ratni zarobljenici, kad Srbija nije ratovala sa BiH? Nelegalno su prešli granicu iz ko zna kojih razloga, i to je to. Ne pročitah koji su razlozi za taj čin, i da li je sud to utvrdio. Da li su zakonski procesuirani ili ne, to je treće pitanje. Ne može Fond da daje takva saopštenja, koja su tendencioznoa i nepotpuna. Zašto im se to dozvoljava je pitanje svih pitanja.

....

Za sta da plati?

special image