• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slučaj Ćuruvija:Romić i Radonjić ostaju u pritvoru

Izvor Tanjug

Apelacioni sud u u Beogradu potvrdio je rešenje Specijalnog suda kojim je zbog uznemirenja javnosti ponovo produžen pritvor za još 30 dana dvojici bivših pripadnika DB Milanu Radonjiću i Ratku Romiću, okrivljenih za ubistvo novinara.

Pritvor im je produžen jer postoji opravdana sumnja da su izvršili krivično delo teško ubistvo za koje je propisana kazna zatvora preko 10 godina, a način izvršenja krivičnog dela i posledica su doveli do takvog uznemirenja javnosti koja može ugroziti nesmetano i pravično vođenje tog krivičnog postupka, rekla je danas Tanjugu portparol Apelacionog suda Mirjana Piljić.

U obrazloženju odluke se navodi da se način izvršenja krivičnog dela ogleda u postojanju opravdane sumnje da je ubistvo izvršeno u toku dana u centru grada, na mestu gde se nalazi veći broj ljudi.

To prema stavu suda, ukazuje na posebnu surovost i drskost u nameri izvršenja krivičnog dela koje je okrivljenima stavljeno na teret, dok se težina posledice izvršenja ogleda se u lišenju života Slavka Ćuruvije, navela je Piljić.

Sud dalje, kako je navela, podseća da su Radonjić i Romić u to vreme bili pripadnici resora DB-a, odnosno da državni službenici koji su bili dužni da štite javni poredak Srbije, kao i da je krivično delo za koje se terete izvršeno 1999. godine, a tek nakon 15 godina su otkriveni izvršioci.

Sve te okolnosti, po oceni Apelacionog suda, čine aktuelnim radnje za koje postoji opravdana sumnja da su ih preduzeli Radonjić i Romić i dovodi do uznemirenja domaće javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje ovog krivičnog postupka bez obzira na protok vremena.

Tim pre što su inkriminisane radnje postale aktuelne upravo pokretanjem ovog krivicnog postupka 14. januara 2014. godine, naveo je u obrazloženju Apelacioni sud.

Inače u toku je dopuna istrage protiv Radonjića, Romića, kao i tadašnjeg načelnika Resora DB Radomira Markovića i pripadnika rezervnog sastava tog resora Miroslava Kuraka zbog ubistva Ćuruvije koju sprovodi Tužilaštvo za organizovani kriminal.

Svi su optuženi za krivično delo teško ubistvo.

Marković se tereti da je to delo izvršio u podstrekavanju, a ostali su optuženi kao saizvršioci.

Marković je u zatvoru u Požarevcu na izdržavanju kazne zatvora od 40 godina, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Ubistvo je izvršeno u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa", u vremenu između 16 i 39 i 16 i 45.

Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije.

Ključni svedok u ovoj istrazi nakon čijeg iskaza su uhapšeni optuženi 13. januara ove godine je nekadasnsji pripadnik DB, odnosno komadant jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija.

Ulemek je na svoju inicijativu, bezuslovno, 8. januara dao iskaz tužilaštvu u kom je detaljno ispričao svoja saznanja o toj likvidaciji.

Sa Ćuruvijom je u vreme ubistva tada bila njegova nevenčana supruga, istoričarka Branka Prpa, koja je svedočila u istrazi tokom koje je saslušano više desetina svedoka, a poslednji je svedočio u sredu nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović.

U vreme ubistva Ćuruvije na vlasti u Srbiji je bila koalicija SPS, JUL i SRS.

Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na vođu SPO - Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999.

Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu i za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine.

Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i u toku im je ponovljeno suđenje.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image